Za dosedanje podražitve hrane niso odgovorni kmetje
Ker stroški hrane v zadnjih mesecih naraščajo, napovedi pa tudi niso nič kaj obetavne, se je znotraj prehranske verige že začelo obtoževanje, kdo je odgovoren za višje cene.

Kmete in njihovo krovno organizacijo – Kmetijsko-gozdarsko zbornico – je tako zbodla nedavna izjava, »da je cena govedine v nekaj tednih zrasla do 40 odstotkov in da se mesnopredelovalna industrija s kmeti nima kaj pogajati, saj kmetje postavljajo ceno«.
Prelaganje krivde
Da gre za tipičen primer odvračanja pozornosti in prelaganja krivde na druge, so prepričani v zbornici, kjer nasprotni strani očitajo izkoriščanje nastale situacije in kovanje nepoštenih dobičkov. Kajti odkupne cene se, zagotavljajo, niti slučajno niso dvignile za 40, ampak kvečjemu za 10 odstotkov, s čimer ne sledijo povečanju cen vhodnih surovin. Roman Žveglič, prvi mož zbornice, pravi, da so se cene od poletja povečale predvsem na račun višjih odkupnih cen govejega mesa v sosednjih državah, ki v veliki meri oblikujejo cene na slovenskem trgu. »Trenutno se je zaradi povečanega povpraševanja resda nekoliko izboljšal pogajalski položaj kmetov, še zdaleč pa ne moremo trditi, da to velja na dolgi rok. Vemo, da je ob nastopu krize lani mesnopredelovalna industrija uvozila večje količine mesa in spravila domače odkupne cene krepko pod cene, ki so veljale takrat v Evropski uniji in so bile zato slovenske cene med najnižjimi v celotni Uniji.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se