V Evropi pred nami le Finska in Švedska

Generalna skupščina Združenih narodov je razglasila 21. marec za mednarodni dan gozdov. Od letos je vsako leto ta dan namenjen osveščanju javnosti o pomembnosti gozdov in dreves za vse življenje na planetu Zemlja. Slovenija je sicer s 60-odstotno gozdnatostjo tretja najbolj gozdnata dežela v Evropi.
Gozdovi in gozdna krajina sta najbolj prepoznavna prostorska elementa Slovenije, hkrati pa pomenita veliko tržno priložnost in primerjalno prednost Slovenije. Večji delež gozda kot Slovenija imata v Evropi le Finska (77 odstotkov) in Švedska (75 odstotkov). Zelo malo gozda pa imajo Malta (le en odstotek), Irska (10 odstotkov) in Nizozemska (11 odstotkov).
Največje bogastvo naših gozdov - kakovosten les - je najpomembnejša obnovljiva surovina v državi, primerna tako za oskrbo predelovalne industrije kot tudi za energetske namene. Izhaja večinoma iz bukovih, bukovo-jelovih ali bukovo-hrastovih gozdov, ti predstavljajo skoraj tri četrtine vseh gozdov.

Biotska pestrost slovenskih gozdov je rezultat pestrih naravnih danosti na stičišču treh velikih klimatskih sistemov: atlantskega, sredozemskega in celinskega.
Lesna zaloga in prirastek slovenskih gozdov naraščata že več kot 50 let. Letni posek kljub dolgoletni tradiciji sonaravnega gospodarjenja z gozdom in rabe lesa močno zaostaja za prirastkom, predvsem v zasebnih gozdovih, zato se gozdovi starajo, kakovost lesa pa se slabša, kažejo podatki državnih statistikov.
Hkrati z globalnim segrevanjem se spreminjajo življenjski prostori drevesnih vrst, bistveno hitreje pa se selijo tudi škodljivci. Slovenske gozdove tako poleg naravnih ujm (veter, žled, sneg) v zadnjih letih še bolj ogrožajo gozdnemu drevju škodljive žuželke, zlasti lubadar.
Dodana vrednost, ustvarjena z izkoriščanjem gozda, je v Sloveniji, pa tudi v drugih evropskih državah v primerjavi z drugimi dejavnostmi, nizka. Delež dodane vrednosti gozdarstva v bruto domačem proizvodu je od 2001 do 2009 večinoma predstavljal 0,3 odstotka.
Pomen gozda in lesa v zadnjem času močno narašča, saj je obdelava lesa energetsko nepotratna in prijazna do okolja. Za Slovenijo je les kot energent eden najpomembnejših obnovljivih virov energije, s katerim nadomeščamo fosilna goriva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se