Podjetja v težavah: lani več stečajev, slaba napoved za letos
V zadnjem četrtletju je bilo mesečno za 3,2 odstotkov manj registracij novih podjetij, a tudi za 4,8 odstotka manj stečajev. Trgovinska vojna vnaša dodaten nemir v gospodarstvo, pri nas se je število podjetij od leta 2021 vseeno povečalo.

V sedanjem gospodarskem okolju se podjetja srečujejo z različnimi izzivi, od pomanjkanja delovne sile do vedno dražjih materialov in storitev, davkov in dajatev, da o cenah energije ne govorimo. Zato podjetja vedno težje preživijo v tem zahtevnem okolju.
Plačilna nesposobnost kot eden od pokazateljev finančne kondicije podjetja postaja vedno večja ovira, posebej pa sta s stečaji prizadeta gradbeništvo ter avtomobilska in kovinska panoga.
Po podatkih družbe Allianz Trade, naj bi se trend povečanega števila stečajev nadaljeval tudi letos, v 2024 je bilo namreč za deset odstotkov več stečajev kot še v letu 2023. V 2025 pričakujejo rast številke stečajev v višini šestih odstotkov, šele v 2026 pa pričakujejo umirjanje tega trenda s tremi odstotki povečanja.
Na dolgi rok več podjetij
Statistični urad pa je objavil poročilo o stečajih in registracijah novih podjetij. Pri registracijah so marca zaznali 3,2-odstotni padec v primerjavi s februarjem ali celo za 5,6 odstotka manj kot leto prej. Vseeno je širša slika bolj ugodna, v primerjavi z letom 2021 se je število podjetij povečalo za skoraj 10 odstotkov.

Najbolj se je število povečalo na področju prometa in skladiščenja (za 8,3 odstotka), sledila sta gradbeništvo (6,9 %) in gostinstvo (5,6 %), medtem ko so največji upad podjetij zaznali pri izobraževanju, zdravstvu ali kulturi.
V primerjavi z lanskim prvim četrtletjem se je število registracij povečalo le na področju informacijske in komunikacijske dejavnosti ter zavarovalništvu in poslovanju z nepremičninami. Če pa primerjamo stanje z letom 2021, ugotovimo, da je bil največji porast registracij v tem času v gostinstvu, kar za 23,5 odstotka, sledile so informacijske in komunikacijske dejavnosti.
Kaj pa pravijo številke pri stečajih?
Če primerjamo stanje na mesečni ravni, je število stečajev marca upadlo in sicer jih je bilo za 4,8 odstotka manj kot februarja, za 3,7 manj kot v prejšnjem marcu in za 2,2 odstotka manj v primerjavi s povprečjem 2021.
Najbolj na področju stečajev ostaja na udaru gradbeništvo in gostinstvo, z manj stečaji pa so se v tej primerjavi odrezali trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil.
V primerjavi s povprečjem iz leta 2021 so največji porast števila stečajev zaznali v področju dejavnosti promet in skladiščenje, čeprav so istočasno zaznali tudi največji trend registracije novih podjetij na tem področju.

»Šibkejša gospodarstva v evrskem območju, zlasti v Nemčiji, še naprej pritiskajo na slovenska podjetja,« je dejal Michael Kolb iz Allianza, »v Sloveniji je največja verjetnost, da bodo šla v stečaj mala podjetja, obenem pa gre v stečaj le malo velikih, sistemsko pomembnih podjetij.«
Konflikti bi lahko globalno še povečali število stečajev
K umirjanju ne prispevajo veliko konflikti na različnih koncih sveta, od vojne v Ukrajini,prav tako vnašajo nekaj nemira na svetovnih trgih tudi ravnanja ameriške vlade s carinami
Bi pa globalna trgovinska vojna lahko razmere pri nas le še poslabšala, nič bolje ne kaže našim evropskim partnerjem. Za Italijo tako strokovnjaki napovedujejo 17-odstotno povečanje plačilne nezmožnosti, sledita ji Nemčija z 10 odstotki in Češka s petimi odstotki.
Najbolj prizadete države, kjer se bo število stečajev najbolj povečalo, pa v prihodnje ostajajo Rusija (24 odstotkov), Turčija (20 odstotkov), Brazilija (13 odstotkov) in ZDA (11 odstotkov). Na Madžarskem se je število stečajev močno zmanjšalo, za 23 odstotkov. Dogajanje ima resne posledice tudi na trgu dela, po vsem svetu je neposredno ogroženih približno 2,3 milijona delovnih mest.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se