Recosi - socialno podjetje, ki se je postavilo na lastne noge in uspelo na trgu
Podjetje Recosi iz Slovenske Bistrice že pet let obnavlja rabljene računalnike in jih po nekajkrat nižji ceni zagotavlja kupcem. V štirih letih jim je z lastnim trudom uspelo podvojiti prihodke, a kot pravi direktorica Katja Zajko, bi lahko država storila več za promocijo obnovljene opreme in odprla vrata za nakup rabljene opreme tudi preko razpisov.

Okrog 40.000 ton novih električnih aparatov letno nagovarja slovenske potrošnike k nakupu, to je kar 20 kg na prebivalca oziroma 50 kg na posamezno gospodinjstvo. Hkrati pa v enem letu v Sloveniji zberemo manj kot 15.000 ton e-odpadkov. V Sloveniji se tako reciklira le tretjina e-odpadkov, kar našo državo med članicami EU uvršča na rep držav.
Odgovor na zmanjšanje rabe redkih surovin in na manj zavrženih odpadkov je dokaj enostaven – to je reciklaža oz. obnova. Pred petimi leti je model socialnega podjetništva, ki se ukvarja z obnovo računalniške opreme, iz Irske na slovenska tla prenesla Katja Zajko. Pridobili so zagonska sredstva za socialno podjetje, se povezali z zavodom za zaposlovanje za izvajanje učnih delavnic in usposabljanje težje zaposljivih oseb, z leti pa so se postavili na lastne noge. Sedaj zaposlujejo med šest in deset oseb, še vedno sodelujejo z zavodom za zaposlovanje pri pripravi učnih delavnic, temeljna dejavnost pa je seveda obnova, servis in prodaja rabljene, a obnovljene računalniške opreme. Prihodki od prodaje so se od leta 2017 skoraj 10-kratno povečali in so lani znašali nekaj več kot milijon evrov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se