Podravje: Podtalnica polna strupov - vsebnost nitratov se ves čas še povišuje!
Da bi lahko imelo območje Spodnjega Podravja v prihodnosti resne težave pri oskrbi z zdravo pitno vodo, več ni nobena posebna ali ekskluzivna novica. Mediji smo jo objavili že tolikokrat, da bi lahko rekli, da je postala oguljena fraza. A problema ne gre jemati kar tako zlahka in ga pometati pod preprogo. Čeprav marsikdo med odgovornimi zamahne z roko in se pretvarja, da težava sploh ne obstaja. O ja, pa obstaja, je tukaj, na Ptuju, v Markovcih, v Halozah, na Dravskem polju …

To ni problem, ki bi bil daleč od nas, kot je denimo umazana industrija na Kitajskem. Čeprav ta globalno vpliva na ves svet, tudi na nas, se pretvarjamo, da problem za nas ne obstaja. Ker je tisoče kilometrov vstran. No, težave s pitno vodo pa so neposredno naše, ptujske. In ne bo šlo več dolgo tako naprej, da bi pred njimi mižali na obe očesi in si pokrivali ušesa. Ker se lahko zgodi, da jutri voda iz pipe več ne bo pritekla. Ali pa bo tako zastrupljena, da je ne bo dovoljeno uporabljati.
Računsko sodišče: „Koncentracija nitratov se konstantno povečuje!«“
„V črpališču Skorba je sedem črpalnih vrtin oziroma vodnjakov za odvzem vode za oskrbo s pitno vodo iz plitvega vodonosnika (plitvi vodnjaki), v katerih pogosto prihaja do prekoračitev najvišje dovoljene koncentracije nitratov v podzemni vodi (50 mg/l). Zaradi slabe kakovosti podzemne vode v plitvem vodonosniku, ki ni ustrezna za oskrbo prebivalcev s pitno vodo, je bilo v črpališču Skorba v preteklosti izvrtanih dodatnih pet globokih vodnjakov, ki zajemajo pitno vodo iz globokega vodonosnika. V globokih vodnjakih so bile koncentracije nitratov bistveno nižje, zato je bilo mogoče z mešanjem vode iz plitvih in globokih vodnjakov ustrezno znižati koncentracije nitratov v vodi, ki se nato uporablja za pitno vodo,“ so ugotovili na Računskem sodišču in opozorili, da je z nitrati kontaminirana tudi voda v globokih vodonosnikih: »V letih 1998−2016 se je koncentracija nitratov tudi v globokih vodnjakih hitro povečevala in se je v enem od njih že približala 40 mg/l, v letu 2017 pa je to vrednost celo presegla. Če se bo tak trend nadaljeval, bo že v nekaj letih presežena najvišja dovoljena koncentracija nitratov v pitni vodi (50 mg/l)!«
„Neoporečne vode ne bo mogoče več zagotavljati“
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se