Največ ekoloških zemljišč predstavljajo travniki
Lani je bilo v sistem kontrole ekološkega kmetovanja vključenih 3.689 kmetij, tako tistih s pridobljenim statusom ekološka kot onih v tako imenovani preusmeritvi. V primerjavi z letom 2019 je teh kmetij manj za štiri odstotke, njihov delež med vsemi slovenskimi kmetijami pa se po podatkih državnih statistikov giblje le okrog petih odstotkov.

Po drugi strani pa so ekološki kmetje v letu 2020 obdelovali več zemlje kot v letu poprej. Certificiranih ekoloških zemljišč je bilo v Sloveniji namreč leta 2019 44.455 hektarjev, do lani pa so se ta povečala za 1.332 hektarjev oziroma za tri odstotke in so skupaj obsegala 45.787 hektarjev.
Največ, za 913 hektarjev oziroma tri odstotke, se je povečala površina ekoloških travnikov in pašnikov, ki z 81,5-odstotka tudi sicer predstavljajo večino celotne površine ekoloških kmetijskih zemljišč v uporabi, z 227 dodatnimi hektarji, ki so predstavljali štiriodstotno povečanje, pa so sledile ekološke njive. Več površin je bilo namenjenih tudi pridelavi zelenjadnic, melon in jagod (34 ha oz. 14 %), ekološkim sadovnjakom (207 ha oz. 12 %) in ekološkim oljčnikom (0,7 ha oz. 0,3 %), za 15 hektarjev oziroma tri odstotke pa se je zmanjšala površina ekoloških vinogradov.
Trikrat več ekološkega sadja
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se