Ministrstvo želi delno prepovedati osvetljevanje oglasnih panojev
Ministrstvo za okolje je največ pripomb v javni obravnavi uredbe o omejevanje svetlobnega onesnaženja prejelo glede osvetljevanja objektov za oglaševanje.

Pristojni okoljskega ministrstva trenutno opravljajo pogovore s ključnimi deležniki, v nadaljevanju pa ne izključujejo vnovične javne obravnave uredbe.
Ministrstvo je uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, katere namen je po njihovih navedbah zmanjšati negativne vplive na zdravje ljudi in živali, ki jih lahko povzroči prekomerno svetlobno onesnaženje, v javno razpravo poslalo sredi januarja, zaključilo pa sredi februarja.
V tem času so, kot so pojasnili za STA, od 65 deležnikov prejeli 397 pripomb. Pripomb ni podala nobena okoljevarstvena organizacija, ki deluje v javnem interesu, so dodali.
Po navedbah ministrstva se je največ pripomb nanašalo na člen uredbe, ki ureja osvetljevanje objektov za oglaševanje. "To je pričakovano, saj so predlagane spremembe ravno na tem področju najbolj ambiciozne," so poudarili. Ta člen med drugim določa prepoved osvetljevanja oglasnih panojev izven naselij, v naseljih pa nižje mejne vrednosti njihovega osvetljevanja in ugašanje po 22. uri oz. v mestnih središčih po 24. uri.
Po številu prejetih pripomb sledi člen, ki se nanaša na spremembe v zvezi z razsvetljavo cest ter javnih površin v in izven naselij. Ministrstvo med drugim za omenjene površine v naseljih predlaga prilagajanje jakosti razsvetljave glede na gostoto prometa. Za javne poti in nekategorizirane ceste na stanovanjskih območjih, kjer je ponoči nizka prometna aktivnost, pa so določeni ugasnitev ali zmanjšanje svetlobnega toka za 75 odstotkov ter uporaba svetilk s senzorji za osvetlitev.
Za območja izven naselij osnutek uredbe predvideva prepoved osvetljevanja cest in javnih površin, razen če je to nujno zaradi zagotavljanja prometne varnosti oz. gre za pločnike in pešpoti, ki povezujejo turistična območja s sosednjimi naselji in šolske poti, ter servisne prometne površine v okviru njihovega obratovalnega časa (denimo bencinski servisi na avtocestah).
Pripombe so deležniki na ministrstvo posredovali še za člene, ki urejajo izjeme, za katere se uredba ne uporablja, vsebujejo razlago izrazov in določajo, kakšne svetilke se smejo uporabljati za zunanjo razsvetljavo.
Da bi razjasnili dejstva in poiskali najboljše rešitve, pristojni trenutno opravljajo pogovore s ključnimi deležniki, na katere bi lahko spremembe uredbe najbolj vplivale.
"Ocenjujemo, da bomo do konca meseca opravili potrebne pogovore, na podlagi katerih se bomo odločili, kako nadaljevati s sprejemanjem uredbe. Pri tem ocenjujemo, da bo smiselna ponovna javna obravnava dopolnjenega osnutka," so napovedali.
Da si želijo v procesu sprejemanja uredbe prisluhniti predlogom predstavnikov zainteresirane javnosti, je januarja za STA zagotovil tudi državni sekretar na ministrstvu za okolje Uroš Vajgl. Zagotovil je, da bi bilo v skladu s predlagano uredbo osvetljevanje zunanjih prostorov, balkonov, dvorišč in dovoznih poti še vedno dovoljeno, ampak prvenstveno z lučmi, ki svetijo navzdol in nimajo potencialnih negativnih učinkov na drug prostor. "Zagotovo pa ne posegamo v uporabo vseh drugih svetil, ki so jih ljudje vajeni, vključno z novoletno razsvetljavo. Ta bi bila mogoča od 20. novembra do sredine januarja," je pojasnil.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se