Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mikotoksini – strupeni za živali in ljudi


Mojca Vtič
15. 8. 2018, 10.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Letos je bila marsikatera prikolica pšenice zavrnjena zaradi prevelike vsebnosti mikotoksinov, ki jih tvorijo plesni. Kaj to pomeni? Da je zlato zrnje vsebovalo onesnaževala, ki so lahko škodljiva ne le živalim, temveč tudi ljudem.

1534329664_mv-vpliv_plesni.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Tisti, ki so letos čakali z žetvijo pšenice (tudi zaradi neugodnih vremenskih razmer), se soočajo s težavami odkupa. »Pšenico, ki je s parametri ustrezala razredu A, imajo zgolj kmetje, ki so zgodaj želi, proti koncu je bila pšenica primerna le še za krmo, pa še to pod določenimi pogoji,« je priznal vodja svetovalne službe na ptujskem izpostavi kmetijsko-gozdarskega zavoda. Na zlatem zrnju se je namreč razvila plesen, s tem pa mikotoksini, ki imajo lahko za posledico (če so vsebnosti prekoračene) težka obolenja, slabšo plodnost, slabšo absorpcijo hranil pri živalih …

»To ne pomeni, da je treba pšenico zavreči, treba jo je mešati z drugimi hranili, tako da se delež mikotoksinov v skupnem obroku zmanjša na mejo, ki je sprejemljiva. Je pa to zagotovo dodaten udarec za kmete, ki se letos že tako soočajo z do 30 % skromnejšo letino v primerjavi z lansko, ki jo je oklestila suša,« je povedal.

Brodnjak: Mlinarji naj opravijo analize

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.