Svetovni letalski promet dosegel rekordno število potnikov v letu 2024
Svetovni letalski potniški promet je lani dosegel nov rekord, saj so letala prepeljala več kot 9,4 milijarde potnikov. Atlanta, Dubaj in Dallas na vrhu najbolj prometnih letališč, Šanghaj beleži izjemen skok.

Svetovni letalski potniški promet je v letu 2024 dosegel novo zgodovinsko mejo, saj je bilo prepeljanih več kot 9,4 milijarde potnikov. To predstavlja izjemno rast, saj gre za 8,4 odstotka več potnikov kot v letu 2023 in celo 2,7 odstotka več kot v predpandemičnem letu 2019. Podatke je danes objavilo združenje letališč Airports Council International (ACI).
ACI je v svojem poročilu, ki zajema informacije iz več kot 2.800 letališč v več kot 185 državah, predstavil tudi lestvice najbolj prometnih letališč v treh ključnih kategorijah: potniški promet, obseg letalskega tovora in premiki letal. Ugotovili so, da je kar 1,54 milijarde potnikov lani potovalo prek 20 največjih letališč, kar predstavlja 16 odstotkov celotnega svetovnega letalskega potniškega prometa.
Atlanta tudi letos vodilna v številu potnikov
Na vrhu lestvice 20 letališč z največjim številom potnikov se je tudi letos obdržalo letališče v Atlanti (Georgia, ZDA). Sledi mu mednarodno letališče v Dubaju na drugem mestu, na tretjem pa se je uvrstilo letališče Dallas-Fort Worth (Teksas, ZDA). Med prvimi desetimi so še mednarodno letališče Haneda v Tokiju, londonsko letališče Heathrow ter letališča v Denverju, Istanbulu, Chicagu, New Delhiju in Šanghaju. ACI poudarja, da je med top 20 letališči kar šest iz ZDA, izjemen napredek pa je zabeležilo šanghajsko mednarodno letališče Pudong, ki je napredovalo za 11 mest in se uvrstilo na 10. mesto.
Tudi število premikov letal je lani preseglo 100,6 milijona, kar je 3,9 odstotka več kot leto prej in 96,8 odstotka ravni iz leta 2019. Na 20 najbolj prometnih letališč je odpadlo 11,08 milijona premikov, kar je 5,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Tudi v tej kategoriji je šanghajsko letališče Pudong pokazalo močan napredek, saj je z osmim mestom napredovalo za 10 mest na lestvici najbolj prometnih letališč po številu premikov.
Nestanovitnost pomorskih poti spodbudilo zračni tovorni promet
Poročilo ACI kaže tudi na krepitev zračnega tovornega prometa v letu 2024. Obseg tovornega prometa je dosegel 127 milijonov metričnih ton, kar je izjemnih 9,9 odstotka več kot leto prej in 4,1 odstotka več kot v letu 2019. Ključni razlogi za to rast so nestanovitnost pomorskih poti, pospešen razvoj spletne trgovine, ki zahteva hitrejše dostave, ter padajoči stroški letalskega goriva, ki so povečali konkurenčnost zračnega prevoza tovora.
Generalni direktor ACI, Justin Erbacci, je poudaril, da objavljeni podatki potrjujejo odpornost letalske panoge, ki kljub kompleksnemu globalnemu okolju nadaljuje z rastjo. "V teh časih nenehnih sprememb in negotovosti so zanesljivi podatki ključni za pomoč letališčem pri krmarjenju skozi vse večje izzive," je zaključil Erbacci.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se