Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kmetje želijo, da jim država končno prisluhne


Tina Strmčnik
24. 3. 2023, 13.20
Posodobljeno
14:36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

 Da so bili predolgo tiho in so dopustili, da jim drugi narekujejo, kako kmetovati na svoji zemlji, so danes opozorili kmetovalci na shodih po vsej državi. Na Celjskem so opozorili protest s traktorji pripravili v Šentjurju, Šmarju pri Jelšah, Slovenskih Konjicah, Podčetrtku in v Savinjski dolini.  

1679668536_protest_kmetov_216.jpg
Arhiv NTRC

Na mirnem protestnem shodu v Šentjurju so kmetje, ki niso želeli ovirati prometa ali motiti občanov, povedali, da jim država iz dneva v dan nalaga nove okoljske zahteve, zaradi česar postajajo razmere v kmetijstvu vse bolj nevzdržne. Franc Jagodič iz Jakoba, ki se na svoji kmetiji ukvarja s prirejo mleka, je bil kritičen, da poskuša država z različnimi poskusi uravnavati razmere v okolju, čeprav so kmetje vso svojo zgodovino testno povezani z naravo, krajino in živalmi. »O tem, kako moramo delati, nas danes učijo aktivisti in uradniki, ljudje, ki na lastni koži niso nikoli izkusili kmetovanja.« Dodal je, da so kmetje z zanimanjem sodelovali pri oblikovanju nove kmetijske politike, a so bili zelo malo upoštevani. Sedaj pa želijo, da je njihov glas slišan na pristojnem ministrstvu in v vladi.

Nerazumne zahteve

Kmetje so omenili na problematičen delež najboljših kmetijskih površin, ki jih morajo pustiti neobdelane, torej v prahi. Pesti jih še zahtevan velik odmik od vodotokov, pa čeprav so vodotoki morda celo izsušeni. Vse to pa pomeni bistveno manj kmetijskih površin za namen pridelave hrane za ljudi in živali. »Na naši 35 hektarjev veliki kmetiji, bi morali na primer poldrugi hektar površin letno pustiti v prahi, torej tam ne bi smeli pridelovati hrane. Še dodaten poldrugi hektar pa ne smemo obdelovati zaradi bližine vodotokov,« je dejal Primož Pevec s Ponikve, ki se s svojo družino obdeluje živinorejsko kmetijo.

Po besedah obeh sogovornikov je sporna še priprava različnih sporazumov, ki bi Evropski uniji omogočila uvoz izjemno poceni hrane iz tretjih držav. »Gre za države, ki imajo veliko ohlapnejše predpise pri pridelavi živil, dovoljeno je bistveno več pesticidov, ki v Sloveniji že dolgo časa niso več dovoljeni. Slovenski kmetje, ki pridelujemo veliko bolj varno in kakovostno hrano, s takimi živili ne moremo konkurirati,« je dejal Jagodič. Pevec je dodal, da bi morali nad takimi pobudami z ušesi zastriči tako kmetje, kot potrošniki. In tovrstne pobude takoj ustaviti.

Foto: SHERPA

Preberite več v Novem tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.