Gospodarstvo sesuto, sindikati bi za javne uslužbence še 100 milijonov evrov!
Zaposleni v javnem sektorju imajo zaradi epidemije kot naravne (elementarne) nesreče možnost zaprositi za izplačilo solidarnostne pomoči, kar jim omogoča kolektivna pogodba za negospodarski sektor iz leta 1990. Višina osnovne pomoči znaša 577 evrov. Za delavce, ki so člani sindikata, je lahko tudi višja (693 evrov). Konfederacija slovenskih sindikatov (KSS) člane poziva, naj vloge oddajajo preko sindikata in ne posamezno.

Solidarnostno pomoč je uslužbencem javnega sektorja dolžan izplačati delodajalec. V vsakem primeru bodo ta izplačila, če jih bodo delodajalci odobrili, bremenila javne finance; bodisi državne bodisi občinske. Negospodarski sektor je namreč ves javni sektor. To so občine, javni zavodi (vzgojni, izobraževalni, kulturni, socialni, turistični ...), agencije, različne ustanove, ministrstva, pravosodje, policija, vojska, zdravstvo, upravni organi …
Sindikati so prepričani, da delavcem v javnem sektorju solidarnostna pomoč enostavno in brezpogojno pripada. In to zato, ker je bila 12. marca razglašena epidemija, ki se šteje za naravno nesrečo. Črno na belem je v kolektivni pogodbi res tako zapisano. Dejansko pa je ta pomoč predvidena za individualne primere, ko se posamezni delavec znajde v stiski zaradi naravne nesreče, kot so recimo požar, poplava, vihar, neurje, potres, visoki sneg, plaz, toča, pozeba, suša … V teh primerih gre za individualna izplačila, ki delodajalca ne bremenijo v preveliki meri. V aktualni situaciji, ko je epidemija koronavirusa (kot naravna nesreča) prizadela celotno Slovenijo, bi ta izplačila v skupnem obsegu segla do številke sto milijonov evrov ali še čez.
Sindikati intenzivno pozivali k oddaji vlog
Zakaj so pozivi sindikata bizarni
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se