Evropski kmetijski denar: velik šraj, pa malo kaj
Kmetijski ministri EU so sklenili kompromisni dogovor o reformi skupne kmetijske politike (SKP) za obdobje 2023–2027, ki naj bi utrla pot bolj zeleni, trajnostni in pravičnejši kmetijski politiki. Slovenija iz tega naslova pričakuje 1,2 milijarde evrov. Predlog strateškega načrta SKP je v javni obravnavi do 15. avgusta, prvi odzivi pa precej ostri.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) bo izsledke javnih obravnav avgusta predstavilo na sejmu Agra. V pripravi je tudi celovita presoja vplivov na okolje in okoljsko poročilo, jeseni ponovna širša javna razprava, proti koncu leta pa bo strateški načrt šel v obravnavo na vlado. Sledijo usklajevanja z Evropsko komisijo, strateški načrt pa naj bi stopil v veljavo s prvim januarjem 2023.
Pomemben dokument
Kot je zapisano v strateškem načrtu, je njegov cilj zagotovitev stabilnega dohodkovnega položaja kmetov, krepitev tržne naravnanosti in konkurenčnosti kmetijskega, gozdarskega in živilskega sektorja, krepitev položaja v prehranski verigi ter zagotavljanje pridelave varne in kakovostne hrane. Poleg tega naj bi bil s sprejetjem tega skupnega dokumenta dan še večji poudarek kot doslej prispevku kmetijstva k varovanju okolja, ohranjanju naravnih ekosistemov, prilagajanju na podnebne spremembe in blaženje njihovih posledic. Prinaša tudi nekaj novosti, med njimi kolektivne naložbe v kmetijstvu za skupno pripravo kmetijskih proizvodov za trg, razvoj močnih in odpornih verig preskrbe s hrano, predvidena pa so tudi sredstva za medgeneracijski prenos znanja in vavčersko svetovanje.
Da gre za pomemben dokument, ki bo določil priliv in črpanje evropskih ter državnih sredstev za prihodnjih šest let ter s tem tudi začrtal razvoj slovenskega kmetijstva za to obdobje, se zavedajo tudi na Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije, zato so sklenili v razpravo vključiti čim večje število zainteresiranih po posameznih območnih enotah. Mnenja in pripombe bodo zbrali v skupni dokument in ga posredovali kmetijskemu ministrstvu.
Proti prenosu sredstev na drugi steber
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se