© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Višji za bogatejše, nižji za večino
Čas branja 2 min.

Predlog progresivnega zdravstvenega prispevka: 90 odstotkov ljudi bi plačevalo manj


A.S.
STA
1. 7. 2025, 15.26
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Iniciativa Glas ljudstva je s podporo SD, Levice ter poslancev Mihe Kordiša in Mojce Šetinc Pašek v DZ vložila zakonski predlog, ki bi uvedel progresivni zdravstveni prispevek. Po predlagani ureditvi bi 90 odstotkov zavezancev plačevalo nižji prispevek, 10 odstotkov pa višji, kar je pravičnejša rešitev od aktualne, zagotavljajo predlagatelji.

glas ljudstva1.jpg
MPA/Sašo Švigelj
Miha Kordiš, Mojca Šetinc Pašek, Nataša Sukič, Bojana Muršič

Predlog sprememb zakona o prispevkih za socialno varnost, ki bi prinesel uvedbo progresivnega zdravstvenega prispevka, so pripravili v Civilni iniciativi Glas ljudstva, v DZ pa so ga danes vložili s podpisi Kordiša, Šetinc Pašek, poslanke SD Bojane Muršič in poslanke Levice Nataše Sukič.

Kot so na novinarski konferenci pred vložitvijo zakonskega predloga poudarili v iniciativi, so pripravili najenostavnejšo možno rešitev, ki ne posega v druge zakone. Zato upajo, da tudi med samim zakonodajnim postopkom ne bodo tisti, ki jim je v interesu zaustaviti in razvodeneti zakon, vanj posegali. "Gre samo za vprašanje politične volje in odločitve," je ocenil predstavnik iniciative Jaša Jenull.

1751364524-dsc01067-1751364436877.jpg
MPA/Sašo Švigelj
Miha Kordiš, Mojca Šetinc Pašek, Nataša Sukič, Bojana Muršič

Ob tem je spomnil, da je pravični zdravstveni prispevek bila tudi ena izmed predvolilnih zavez strank trenutne vladne koalicije, nadaljnje korake k temu pa so tudi obljubili že leta 2023 ob napovedi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegovem preoblikovanju v današnji obvezni zdravstveni prispevek.

Najbolj kritičen davek v državi

Ta pa je po besedah nekdanjega zdravstvenega ministra Dušana Kebra najbolj krivičen davek v državi, ki ga je sprejel DZ v aktualni sestavi. Tudi on je spomnil na obljubljene nadaljnje korake, za katere je prepričan, da jih prinaša zakonski predlog iniciative.

dušan keber.jpg
MPA/Sašo Švigelj
Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber.

"Zavračamo in posebej opozarjamo na podtikanja in zavajanja, da naš predlog pomeni povečano davčno obremenitev plač, ki so že zdaj preveč obremenjene. Ne gre za to, davčna obremenitev celotne bruto mase plač ostane nespremenjena, samo razporeditev je drugačna," je poudaril. Tako predlagajo, da bi vsi plačevali enak odstotek in ne le enak znesek ne glede na višino dohodka.

Poslanci, ki so prispevali svoje podpise za vložitev zakonskega predloga, pa so v današnjih izjavah poudarili, da bi sprejem tega zakonskega predloga prinesel dokončno ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Za to se tudi sami zavzemajo, so zatrdili.

glas ljudstva4.jpg
MPA/Sašo Švigelj
Proporcioalni zdravstveni prispevek

"Še vedno vsi plačujemo krivičnih 37 evrov na mesec"

Kordiš je ob tem spomnil, da četudi se je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja najavljala že pred leti, do danes še ni zaživela. "Še vedno vsi plačujemo krivičnih 37 evrov na mesec, ne glede na to, ali gre za upokojenca na 500 evrih pokojnine, za čistilko na minimalni plači ali za nekoga z menedžersko plačo 10.000, 20.000 evrov na mesec. To seveda ni prav, ta krivičnost se še stopnjuje zaradi režima, po katerih se odvajajo davki v tej državi," je opozoril.

Šetinc Pašek pa je zagotovila, da bi sprejem zakonskega predloga v zdravstveno blagajno prinesel približno 80 milijonov evrov več kot z današnjim sistemom pobiranja. Tisti z najvišjimi dohodki bodo tako po njenih besedah po novem plačevali prispevek, sorazmeren njihovi plači, okrog 500 evrov, tisti s plačo okoli 1000, 2000 evrov pa 10, 20 evrov.

glas ljudstav3.jpg
MPA/Sašo Švigelj
Glas ljudstva s podporo nekaterih poslancev v DZ s predlogom za progresivni zdravstveni prispevek

"Preprosto si ne moremo kot družba, ki je relativno bogata, privoščiti, da revna upokojenka, revni upokojenec plača ob koncu leta, ko se upoštevajo tudi dohodninske olajšave, preračunano približno dvakrat več dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja kot najbolj bogati ljudje," pa je izpostavila poslanka Levice Nataša Sukič. To je po njenih besedah nevzdržno in ni solidarno, po predlogu pa bo večina državljanov na boljšem, je zatrdila.

V SD pa so hkrati še poudarili usklajevanje tega predloga, zato bodo po besedah poslanke Bojane Muršič v stranki pozvali vlado, da na to temo skliče tudi socialne partnerje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.