Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Arheologija: Kaj skriva Slomškova ulica na Ptuju


tednik
Mojca Zemljarič
28. 11. 2018, 11.26
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sočasno z urejanjem prostora tržnice, Slomškove in Miklošičeve ulice se izvajajo arheološke raziskave. Samo Hvalec, vodja skupine arheologov iz Skupine Stik, ki raziskuje na prostoru tržnice in ob njem, se najbolj zanimivih najdb nadeja na Slomškovi ulici – celo iz obdobja pred starim Rimom.

1543404388_cg_arheologi_trznica.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

„Na podlagi do sedaj znanih podatkov smo raziskovalni fokus usmerili v tri vprašanja. Prvo je vprašanje, kaj skriva Slomškova ulica, ki v preteklosti ni bila izpostavljena večjim gradbenim aktivnostim in jo je Grajena s svojo strugo obšla. Na tej lokaciji pričakujemo najbolj zgoščen in ohranjen arheološki zapis. Nekateri letošnji preliminarni posegi kažejo celo na materialne ostaline iz prazgodovinskega (latenskega) obdobja z letnico okrog 400 pred našim štetjem. Drugi fokus je plato tržnice, ki je bil v preteklosti vsaj dvakrat korenito spremenjen. Prvič ob gradnji male kasarne oz. prvotne proviantne hiše, ki naj bi ta prostor v celoti zapolnjevala, in drugič ob porušitvi slednje ter gradnji tržnice v dosedanji obliki. Cilja sta ugotoviti tlorisni obseg nekdanje vojašnice ter razumeti njen stavbni razvoj v času obstoja, od izgradnje do porušitve. Tretji fokus bo na Miklošičevi ulici. Na lokaciji nekdanje struge Grajene bo zagotovo zanimivo videti, na katere najdbe iz obdobij srednjega in novega veka bomo naleteli. Nikakor pa to ne pomeni, da na Miklošičevi ni pričakovati starejšega arheološkega zapisa. Nemalokrat se zgodi, da nas nekatre lokacije, na katerih posebnih najdb nismo pričakovali, znajo precej presenetiti,“ je pojasnil Hvalec.

Na tržnici, v bližini nekdanje mestne hranilnice, so arheologi že odkrili servisni ali logistični prostor, ki je stal ob nekdanji vojašnici. „Imamo večji prostor s sosledjem kurišč oz. ognjišč in vodnjak. Predstavljamo si lahko, da je tukaj potekalo vsakdanje življenje vojakov, ki so bili nastanjeni v vojašnici. Za raziskave bi znal biti zanimiv tudi del tržnice v okolici paviljona. To je edina stična točka, ki nam lahko tržnični plato poveže s Slomškovo ulico,“ še navaja sogovornik.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.