Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Afriška prašičja kuga se širi tudi z – odvrženim sendvičem!


Štajerski Tednik
27. 6. 2023, 21.58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V novem poročilu, ki ga je objavila evropska agencija za varnost hrane EFSA, se je afriška prašičja kuga ponovno pojavila v Grčiji in na Češkem ter se še naprej širi v državah, ki mejijo na EU, kot sta Srbija in Moldavija. V Severni Makedoniji je bil primer prvič prijavljen leta 2022.

1687780764_pexels-photo-4636976.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Da je zavedanja o tem, kako hitro prenosljiva in nevarna bolezen je to, premalo, pravi Danilo Meolic, predsednik strokovnega odbora za prašičerejo pri KGZS: "Neki voznik tovornjaka denimo kupi sendvič z okuženim mesom v Romuniji, ga ne poje do konca in odvrže v naravi v Sloveniji. Hitro se lahko zgodi, da ga poje divji prašič in okužba je tukaj." Da bi se izognili prenosu v hleve, morajo rejci prašičev izvajati številne ukrepe – od ograj, ki preprečujejo dostop divjadi, barier pri vhodu na posestvo in v hleve, tudi v prostore lahko vstopajo le znani ljudje.

Podoben strah pred boleznijo veje povsod po Evropi. EU je namreč največja izvoznica prašičev in izdelkov iz prašičjega mesa na svetu, in sicer jih izvozi več kot pet milijonov ton na leto. Zaradi tega je prašičereja ena najpomembnejših gospodarskih dejavnosti v kmetijskem sektorju. Ker svetovno povpraševanje po svinjini narašča, bi se lahko proizvodnja prašičjega mesa v Evropi še povečala.

Izkoreninjanje traja več let

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.