Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Šepet telefonov o njihovih uporabnikih


Inštitut za strateške rešitve
6. 5. 2020, 10.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzzzmobi02.jpg
Simbolna slika (arhiv)
_zzzzzzzzte__1_.jpg
_zzzzzzzzte__2_.jpg
_zzzzzzzzte__3_.jpg

Pametni telefoni so neusahljiv vir podatkov. O njihovih uporabnikih, seveda. Telefoni vedo, kje se nahajajo ali gibljejo – če hodijo, se vozijo z osebnimi avti ali z javnim prevozom. Posledica, pač, da si le redki upajo zapustiti stanovanje brez zaslona. Pametni telefoni so v enaindvajsetem stoletju kot spodnje perilo.

Kako bogati podatki so to, smo doslej le slutili, aprila pa smo vanje dobili tudi bolj natančen pogled. Korporaciji Apple in Google, lastnici vodilnih operacijskih sistemov za pametne telefone, sta namreč začeli objavljati podatke o gibanju uporabnikov. Apple je s tem začel 14. aprila, Google pa slaba dva tedna pred tem, 3. aprila. Podatki so sicer anonimizirani in agregirani (se pravi sešteti na ravni držav in velemest, tako da iz njih ne moremo sklepati o vedenju posameznih uporabnikov). Vidimo pa lahko, kako so spremenili svoje gibalne navade zaradi pandemije koronavirusa.

Na ISR smo podatke podrobneje preučili. Preden povemo, kaj smo ugotovili, hitra opomba o naravi podatkov. Obe korporaciji namreč strogo varujeta svoje poslovne skrivnosti. Zato ne objavljata absolutnih številk (tipa: v Sloveniji je tega dne mirovalo 100.000 ljudi), pač pa le kot relativne deleže. Tako Apple vse podatke o gibanju izraža v razmerju do izhodiščnega datuma, 13. januarja 2020 (tako imenovani »baseline«), Google pa kot razmerje do dnevnega povprečja (bolj natančno, mediane) v obdobju med 3. januarjem in 6. februarjem 2020.

Krivulja mobilnosti raste

No, tri ugotovitve so nas na ISR zbodle v oči: Prvič, v Srbiji so se aprila gibali še manj kot doslej, v Sloveniji in Nemčiji pa se vedno več. Med pandemijo so se spremenili tudi tedenski vzorci naše mobilnosti.

»Na začetku leta so bili Applovi uporabniki v Sloveniji ob nedeljah najraje doma. Zdaj, v času pandemije, je to eden najbolj priljubljenih dni za sprehode. Nekoč je ta skupina potrošnikov ob sobotah posebej rada sedla v avto se peljala na izlet. Danes je aprilska sobota dan v tednu, ko so najmanj na cestah« ~dr. Jure Stojan, direktor raziskav in razvoja na ISR

Zmanjševanje gibanja tudi v državah, kjer ni bilo sprejetih uradnih ukrepov

Drugič, pandemija je zmanjšala gibanje tudi v državah, kjer niso sprejeli uradnih ukrepov. Torej tudi na Švedskem, kjer so se marca gibali pod 70 % januarskega izhodišča. V Sloveniji smo bili marca na tretjini januarskih vrednosti, v Nemčiji na slabi polovici, v Srbiji pa zgolj na petini.

Razlike uporabnikov iPhone in Androidov v Sloveniji

Tretjič, strogo omejevanje gibanja učinkuje in se kljub raznim zakonskim izjemam pozna na skupnim podatkih. Ljudje se gibljemo manj. Hkrati so se zato zmanjšale razlike med uporabniki sistemov iPhone in Android v Sloveniji. Če so imeli pred karanteno podatki o gibanju korelacijski koeficient 0,33, se je ta v času karantene povečal na 0,73.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.