Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Prihajajo turistični boni - bo vnovčevanje res teklo popolnoma gladko?


Mojca Zemljarič
11. 6. 2020, 21.55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Čez teden dni bo pri turističnih ponudnikih v Sloveniji z nočitvenimi kapacitetami možno uveljaviti bone, ki jih je vlada oblikovala kot pomoč turistični panogi zaradi posledic epidemije koronavirusa. Bon ne bo v fizični obliki, temveč zgolj v elektronski kot dobroimetje v sistemu eDavki. Koristiti ga bo možno v več delih in pri različnih ponudnikih.

1591880242_cg_turisticni_boni1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Bon bo možno unovčiti pri ponudnikih, ki so imeli dejavnost prenočišč registrirano pred razglasitvijo epidemije, koristiti ga bo možno za storitev nastanitve ali nastanitve z zajtrkom. Unovčevanje bonov se bo izvajalo preko informacijskega sistema Finančne uprave RS (FURS). Gost (imetnik bona) bo ob prihodu ponudnika seznanil, da bo za opravljeno storitev unovčil bon. Na FURS so poudarili, da bo porabljeni znesek dobroimetja na bonih sproti zabeležen in ažuriran. Ponudnik bo preko sistema eDavki lahko tudi točno videl, koliko dobroimetja še ima gost na bonu. Ob unovčenju bona bo moral gost izpolniti in podpisati obrazec, predložiti bo moral tudi kopijo osebnega dokumenta ali potnega lista.

Kjer ni interneta, neposredno unovčevanje ne bo možno

V izjemnih primerih, da ponudnik nima internetne povezave, s tem pa tudi ne dostopa do informacijskega sistema FURS, to je na primer v planinskih in gorskih kočah ali na odmaknjenih lokacijah, bo gost dolžan storitev plačati. Potem bo lahko naknadno na FURS vložil zahtevek za povračilo denarja.

Globe za kršitve astronomsko visoke

Globe za morebitno zlorabo unovčevanja turističnih bonov, tako za ponudnike kot za imetnike, so zelo visoke. Če ponudnik (pravna oseba) unovči bon za neopravljeno storitev, ga lahko doleti globa med 3.000 in 40.000 evri. Enaka globa je za ponudnika predvidena, če bi ob unovčenju bona gostu za storitev zaračunal višjo ceno, kot je sicer v veljavi za plačilo z drugimi plačilnimi sredstvi (gotovino, kartico …). Če je ponudnik samostojni podjetnik posameznik, ga lahko za zgoraj navedene kršitve doleti globa od 1.500 do 20.000 evrov, če pa je registriran kot posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, je predvidena globa med 1.200 in 4.000 evri. Posebej so predpisane še globe za odgovorne osebe, in sicer v zneskih od 400 do 4.000 evrov.

V primeru zlorabe prenosa bona na drugo osebo je uzakonjena globa med 200 in 600 evri. Izvajanje zakona bo nadziral tržni inšpektorat.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.