Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Predlog o zvišanju trošarin: Najbolj na udaru mali pivovarji s periferije


Štajerski Tednik
18. 1. 2024, 23.47
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V boju za zmanjšanje porabe alkohola naj bi po predlogu novele zakona povišali trošarine na alkoholne pijače za 25,7 odstotka. To bi ogrozilo številne male pivovarje in bi sprožilo sivo ekonomijo ter še večji uvoz iz tujine. Je predviden ukrep res dobro premišljen?

1705578511_az_trosarine.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Predlog novele Zakona o trošarinah predvideva zvišanje trošarine za pivo in žgane pijače za 25,7 odstotka. »Zavedamo se težav zaradi alkohola, a te težave se je treba loti celostno. Zdaj prihaja k nam tuje vino za smešno nizke cene, a brez trošarin, pivovarje pa bodo na ta način dobesedno ubili,« pravi Andrej Sluga, predsednik Združenja slovenskih pivovarjev pri GZS. Na leto se s pivom in vinom pri nas popije okoli osem milijonov litrov alkohola. Največ z vinom, pa vino ne pozna nobene trošarine. 

Kupci bodo iskali cenejši alkohol

»Dvig trošarine pomeni, da se bo klasično petodstotno pivo podražilo med 12 in 15 centi v trgovini. Za seboj pa bo to potegnilo sivo ekonomijo, uvoz piva iz tujine, kjer se celotni izkupiček od davka steče v blagajno sosednje države, ljudje bodo začeli piti manj kakovostne znamke, ker so pač cenejše, da o posledicah v celotni verigi, od proizvodnje do gostinstva, niti ne govorimo,« so povedali na Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij. Po njihovem mnenju bodo slovenski pivci alkohola in piva po dvigu cen raje hodili v tujino, cvetel bo črni ali vsaj sivi trg, bo pa še več preprodaje. Manj bo prometa, manj bo država pobrala od davkov.

Na udaru bi bili najbolj mali pivovarji, teh je pri nas okoli sto. To so, kot pravi Sluga, manjša in družinska podjetja, višje cene pa bi jih močno prizadele. »Mnogi še nismo niti izplačali vseh investicij in manj prometa bi pomenilo le njihov konec. Mali pivovarji praviloma prihajajo s periferije, kjer je že tako težje najti delo, v celotni verigi pa bi bilo ogroženih kar 800 delovnih mest. Si to res lahko privoščimo?« se sprašuje Andrej Sluga.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.