Podžupani: Večina prejema lepe nagrade, le eden dela zastonj
Občina mora imeti najmanj enega podžupana, ki ga imenuje župan. Lahko pa tudi več, saj število navzgor ni omejeno, a to pomeni tudi višji strošek v občinskem proračunu. Plače podžupanov se razlikujejo. Koliko zaslužijo, je v prvi vrsti odvisno od tega, ali funkcijo opravljajo poklicno ali nepoklicno.

Plača za poklicne občinske funkcionarje je določena v skladu z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju. Poklicni podžupani so po novem uvrščeni v najmanj 33. in največ 52. plačni razred (1.614 do 3.401 evro bruto). Več kot je prebivalcev, višja je lahko podžupanova plača. Glede na število prebivalcev so namreč določeni razponi plačnih razredov. Znotraj posameznega razpona (ta sicer ni majhen in lahko pomeni več 100 evrov bruto razlike) pa podžupanovo plačo določi župan, pri čemer naj bi upošteval obseg podžupanovih pooblastil. Tako na primer v občini z do 2.000 prebivalci podžupan lahko prejema plačo od 33. pa vse tja do 39. plačnega razreda. Konkreten plačni razred je – kot rečeno – odvisen od odločitve župana.
Medtem pa nepoklicnemu podžupanu pripada nagrada v višini največ 50 % plače, ki bi jo dobil, če bi funkcijo opravljal poklicno (dodatek za delovno dobo se pri tem ne upošteva). Tudi konkreten plačni razred v okviru zakonskega razpona nepoklicnemu podžupanu določi župan. Podžupanu pa ne pripada sejnina za udeležbo na seji občinskega sveta ali seji delovnega telesa.
Nagrade podžupanov v Spodnjem Podravju: od 465 do 1.300 evrov
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se