Plače v gospodarstvu vedno bolj šepajo za plačami v javnem sektorju
Namera vlade o dvigu plač zdravnikom je v javnem sektorju sprožila domino učinek. Če se bodo plače zvišale eni skupini, potem naj se vsem v javnem sektorju, glasno vztrajajo sindikati, ki zahtevajo dvig plač za šest plačnih razredov, v odstotkih to pomeni povprečno 24-odstotno zvišanje. Na ministrstvu za javno upravo so izračunali, da bi takšen dvig plač na letni ravni zahteval dodatnih 1,5 milijarde evrov.

Spomnimo, da so se plače v javnem sektorju po sprostitvi napredovanj v minulih letih že zviš(ev)ale. Tega niso občutile samo država in občine, ki zagotavljajo sredstva za plače, temveč tudi starši otrok, ki obiskujejo vrtec, in svojci starostnikov, ki bivajo v domovih upokojencev. Vsakič, ko so občinski sveti potrjevali višje cene varstva otrok v vrtcih, so bili kot temeljni razlog podražitve navedeni višji stroški dela. Enak argument za višanje cen so navajali na svetih zavodov domov upokojencev, ki odločajo o cenah oskrbe.
Oktobra 2020 razlika med javno in gospodarsko plačo 550 evrov!
Medtem ko sindikati javnega sektorja neusmiljeno vztrajajo z zahtevo po višjih plačah, jih sploh ne zanima, kako gre delavcem v gospodarstvu, kakšni so njihovi pogoji dela in koliko zaslužijo.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se