Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Občine nezadovoljne z vladnim izračunom


STA, M. M.
8. 9. 2015, 08.10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

vrtec.jpg
M. Ž., arhiv DL
Vlada v izračun ni vključila vseh učinkov, ki so povezani s plačami v javnem sektorju, denimo v domovih za ostarele in vrtcih. (Foto: M. Ž., arhiv DL)

##IMAGE-3639217##

Predstavniki občin in vlade tudi na včerajšnjem sestanku o financiranju občin v letih 2016 in 2017 stališč niso zbližali. V občinah so nezadovoljni z vladnim izračunom o vplivu sprostitve plač v javnem sektorju na stroške občin. Na ministrstvu za finance pa pojasnjujejo, da je pogovor minil v konstruktivnem vzdušju in se nadaljuje naslednji teden.

Kot so se predstavniki vlade in občin dogovorili na srečanju prejšnji teden, je vlada včeraj predstavila svoje izračune o vplivu sprostitve plač v javnem sektorju, ki bo začela veljati v prihodnjem letu, na povišanje stroškov občin. Zaradi tega je vlada pripravljena prvotno predlagano višino povprečnine dvigniti s 519 na dobrih 520 evrov, kar pa je za občine nesprejemljivo, je po srečanju pojasnil predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj.

Po njegovih besedah so bile številke, ki jih je predstavila vlada, premajhne, v izračun niso vključili vseh učinkov, ki so povezani s plačami v javnem sektorju, denimo v domovih za ostarele in vrtcih. Tako so se dogovorili, da bo vlada do prihodnjega ponedeljka, ko se vnovič dobijo, v svoj izračun vključila vse učinke, je pojasnil.

Kot je Smrdelj predstavil že prejšnji teden, bodo zaradi omenjene sprostitve varčevalnih ukrepov pri plačah v javnem sektorju občine za plače po njihovih ocenah porabile okoli 30 milijonov evrov več, kar preračunano v povprečnino predstavlja 15 evrov. V občinah si sicer želijo povprečnino v višini 671 evrov, kolikor po njihovih navedbah občine stanejo stroški za izvajanje zakonsko določenih nalog.

Po Smrdeljevih besedah zanje prav tako ni sprejemljiv vladni predlog, da občinam prihodnje leto pripadata dva odstotka državne soudeležbe pri investicijah, pri čemer naj bi se prihodnje leto poplačal tudi en odstotek tovrstne soudeležbe, prenesen iz letošnjega leta. V zakonodaji je namreč sofinanciranje določeno v višini šestih odstotkov, na kar naj bi se dvignilo postopoma, a do te višine nikoli ni prišlo. Pri štirih odstotkih so namreč zaradi varčevalnih ukrepov postopno dvigovanje zamrznili, nato pa delež znižali na dva. Kot pravi Smrdelj, bodo vztrajali pri vsaj štirih odstotkih državnega sofinanciranja, kakor je bilo nekoč že uveljavljeno.

Pred naslednjim srečanjem z vladnimi predstavniki bodo imeli po Smrdeljevih besedah sicer v Združenju občin Slovenije tudi sejo predsedstva in preverili, koliko manevrskega prostora imajo. Nato bodo videli, koliko je pripravljena popustiti vlada in ali se lahko uskladijo, je pojasnil.

Sejo predsedstva so za ta teden sklicali tudi v Skupnosti občin Slovenije, na njej bo, kot so sporočili, tekla razprava tudi o višini povprečnine v letih 2016 in 2017, o postopkih za presojo ustavnosti predpisov, ki urejajo financiranje občin, ter tožbi države zaradi neizpolnitve dogovora o višini povprečnine za letos.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.