Kljub poceni ukrajinski moki cene kruha v trgovinah rastejo
Odkupne cene krušne pšenice so v primerjavi z lanskim rekordnim letom padle tudi za dobrih 40 %, medtem pa so se stroški pridelave po izračunih Kmetijskega inštituta Slovenije še povišali in so znašali 289 evrov po toni, kar pomeni, da so kmetje pridelali tudi po 400 evrov izgube na hektar. Kmetje tolčejo izgubo, mlinarji pa se soočajo s poplavo še cenejše moke iz Ukrajine, katere uvoz je zgolj v prvih sedmih mesecih za 52-krat presegel celoletni lanski uvoz!

Po podatkih statističnega urada so podjetja letos iz največje žitnice Evrope uvozila 1.135 ton pšenične moke po povprečni ceni 33 centov za kilogram. Slovenski mlinarji opozarjajo, da težko konkurirajo prilivu poceni moke iz Ukrajine, ki naj bi bila še vprašljive kakovosti.
Cenejša moka iz tujine na eni in nižje odkupne cene domačih žit na drugi strani bi morale rezultirati v nižjih cenah krušnih izdelkov. A takšno sklepanje po zdravi kmečki pameti ne obvelja. Po primerjalniku cen se je povprečna cena kruha zvišala za 1,4 %, pri konkretnih primerih pa je podražitev še mnogo večja. Tako se je kilogram polbelega hlebca Jelenov kruh, podjetja Žito, v Sparu od januarja do konca oktobra podražil za 40 % ali za 1,31 evra, v Tušu za 52 centov, v Mercatorju pa za 62 centov ali 16 %.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se