DL: »Četudi po zakonu, je to ena sama barabija«

##IMAGE-3603597##
Težko je, ko po 30 letih ostaneš brez zaposlitve. In ko ti po plačilu položnic in kredita v žepu ostane manj kot sto evrov. Še težje pa vse skupaj postane, če v takih razmerah dobiš doplačilo dohodnine v višini več kot tisoč evrov. Kako je to mogoče, če si bil brezposeln in so bili tvoji prejemki v glavnem le nadomestila zavoda za zaposlovanje?
Novomeščan, ki je želel ostati anonimen, se je na uredništvo obrnil s položnico Fursa za dobrega tisočaka, ki jo mora poravnati do 1. avgusta letos. Zgodba postane zanimiva ob pregledu njegovih prejemkov v lanskem letu, ki so jih povečini predstavljala le nakazila Zavoda za zaposlovanje RS (ZRSZ). Je torej mogoče, da socialna država na enem koncu da in hkrati čez čas na drugem vzame nazaj?
Naš sogovornik je ostal brez dela konec februarja lani, ko je od nekdanjega delodajalca prejel plači za januar in februar 2015 pa še dve za november in december 2014. Skupaj je teh prilivov zneslo za slabih 7.400 evrov, nakar je do konca leta oz. devet mesecev prejemal še nadomestilo ZRSZ, skupno v višini dobrih 7.900 evrov. In potem šok: Furs mu je poslal položnico za doplačilo dohodnine v višini nekaj čez tisoč evrov.
»Oglasil sem se pri bivšem delodajalcu, pa so mi takoj pokazali, da so oni za manjši bruto znesek odvedli skoraj tisoč evrov akontacije dohodnine, medtem ko so je na ZRSZ zgolj 199. Če bi torej tudi zavod odvedel dohodnino po enakem ključu, bi bilo tega za tisoč evrov in tako visokega doplačila ne bi dobil,« je povedal ob kazanju odločbe.
Direktorica območnega urada ZRSZ Novo mesto Tatjana Muhič je povedala, da višino nadomestil in izplačane akontacije že nekaj let obračunavajo na republiškem uradu in ne območnih enotah. Kljub temu je pojasnila, da se pravica do denarnega nadomestila odmeri na podlagi delovne dobe zavarovanca, višina pa je odvisna od njegove plače v zadnjih osmih mesecih pred prenehanjem delovnega razmerja. »S tem, da je določena tudi maksimalna višina denarnega nadomestila, to je 892 evrov bruto. Od tega se obračunajo davki in prispevki, ki so določeni po Zakonu o dohodnini in Zakonu o prispevkih za socialno varnost,« je razložila Muhičeva.
Na ZRSZ so še podrobneje pojasnili, kako obračunavajo akontacijo dohodnine, naš sogovornik pa je med drugim dejal: »To zame ni nadomestilo, ampak laž in manipulacija. (…) Takšno početje naša zakonodaja mogoče res dopušča, ampak to je barabija…«
Podrobneje v aktualni tiskani izdaji Dolenjskega lista, kjer boste izvedeli tudi, kaj je o vsem skupaj izvedel na Fursu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se