Marko Perković - Thompson, človek proustaških stališč in sovražnega govora
V Zagrebu je danes na sporedu koncert hrvaškega pevca Marka Perkovića – Thompsona. Poslušalo in gledalo naj bi ga pol milijona ljudi. Kdo je Thompson, ki je z leti postal »nacionalno popkulturno dejstvo«, kot ga je označil hrvaški publicist Matija Štahan?

Marko Perković, bolj znan pod umetniškim imenom Thompson, je ena najbolj prepoznavnih in hkrati najbolj kontroverznih glasbenih osebnosti na Hrvaškem. Rodil se je 27. oktobra 1966 v Čavoglavah, majhni vasi v bližini Drniša v Dalmaciji.
Njegova glasbena pot se je začela v času hrvaške osamosvojitvene vojne, ko se je pridružil obrambnim silam in kot vojak branil svojo domovino. Leta 1991 je napisal svojo prvo in najprepoznavnejšo pesem, nekakšno vojno koračnico Bojna Čavoglave, ki jo je izvajal pod vzdevkom Thompson. Ime je prevzel po mitraljezu Thompson M1, ki naj bi ga uporabljal med vojno. Pesem je hitro postala simbol odpora in domoljubja ter utrla pot njegovi nadaljnji glasbeni karieri.
Domoljub ali promotor ustaštva?
Po drugi strani je pesem sporna, ker se začne z ustaškim pozdravom »Za dom spremni« (Za dom pripravljeni o.p.), ki je bil uradni pozdrav ustaškega režima v času Hitlerju vdane Pavelićeve Neodvisne države Hrvaške v letih 1941-1945. Ta pozdrav se pogosto sliši na Thompsonovih koncertih. Čeprav so nekateri hrvaški konservativci ta pozdrav zagovarjali kot »star hrvaški pozdrav«, je ustavno sodišče leta 2020 izrazilo načelno stališče, da gre za ustaški pozdrav, ki ni skladen z ustavo.
Junija 2015 je Thompson prepeval ob praznovanju 20. obletnice operacije Nevihta, v kateri je bil osvobojen Knin z okolico. Koncert v Kninu se je začel tudi ob ustaških vzklikih »za dom spremni« in »ubij Srbina«.
Nastopal je tudi na mitingih proti izročitvi hrvaških generalov haaškemu sodišču.

Prepovedi koncertov
Thompsonu so zaradi proustaških stališč in sovražnega govora prepovedali več koncertov v državah Zahodne Evrope. Očitajo mu, da z nekaterimi pesmimi in koncerti spodbuja skrajni nacionalizem ter da se med njegovimi oboževalci pogosto pojavljajo ustaški simboli. Njegove koncerte so med drugim prepovedali v Švici, Avstriji, Kanadi, na Nizozemskem, v Nemčiji, leta 2017 pa je Upravna enota Maribor po posvetovanju s policijo koncert prepovedala tudi na Ptuju.
Zanika očitke
Thompson je večkrat zavrnil povezave z ustaštvom, trdi, da je domoljub, nikakor pa skrajnež. Meni, da je pogosto žrtev medijske manipulacije in političnih kampanj. Distanciral se je od ustaških simbolov, ki jih nosijo njegovi oboževalci na koncertih. Zanikal je navedbe, da je prepeval ustaško pesem Jasenovac i Gradiška stara, ki poveličuje ustaška koncentracijska taborišča, vojne zločince in pokol Srbov. Čeprav Thompson zanika avtorstvo pesmi, obstajajo posnetki, kjer jo izvaja v živo.
Toda povezave v njegovih pesmih s skrajnim nacionalizmom in normalizacijo fašističnega Pavelićevega režima so očitne. Naslov pesmi Ljutu travu na ljutu ranu je skoraj identičen Pavelićevem citatu iz leta 1934. V pesmi Geni kameni obžaluje leto 1945, ko so zavezniki dokončno premagali sile osi. Pesem Lijepa li si pa na primer vsebuje tudi verz "Herceg-Bosno srce ponosno". Zaradi zločinov na območju "Herceg-Bosne" so bili v Haagu obsojeni nekdanji voditelji Hrvatov v BiH.
"Nacionalno popkulturno dejstvo"
Thompson je kljub prepovedim, nekateri pa menijo, da prav zaradi njih, izjemno priljubljen na Hrvaškem, zlasti med mladino in bolj konservativnim delom prebivalstva. Postal je del medijskega mainstreama, ali kot je dejal hrvaški publicist in komentator Matija Štahan za Tportal: Thompson je postal »nacionalno popkulturno dejstvo«, ki se ga ne da ustaviti.
Veren družinski človek
Zasebno je Thompson družinski človek in veren katolik. Z ženo Sandro Perković, s katero se je poročil leta 2003, ima pet otrok. Družina živi precej umaknjeno od medijske pozornosti, čeprav se Perković občasno pojavi z ženo na javnih prireditvah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se