Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptuj: (Ne)potrebna papirologija,ki veliko stane: 60.000 evrov za študije in analize ...


Dženana Kmetec
12. 5. 2022, 21.06
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Z vidika navadnih smrtnikov so številne študije, analize in strategije nepotreben strošek za papirologijo oziroma dokumentacijo, ki pogosto ostane spravljena v predalih. A občine jih pogosto potrebujejo kot pogoj za izvedbo naložb oziroma kandidaturo na razpisih za pridobitev državnih in evropskih sredstev. V zadnjih petih letih je ptujska občina v ta namen porabila okrog 60.000 evrov. Eden izmed mestnih svetnikov je prepričan, da bi lahko bil ta znesek bistveno nižji, če bi tovrstno dokumentacijo pripravljali občinski zavodi.

1652357242_cg_studije_panorama.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

60.000 evrov je znesek, ki ga je Mestna občina Ptuj plačala v obdobju 2017–2022 za študije o izvedljivosti štirih projektov in dve analizi z informacijskega področja. Gre za naložbe, ki jih že ali še jih predvidoma bodo izvajali na Ptuju.

Najdražja med njimi je bila študija, v kateri so se opredelili do urejanja Panorame. Ta je stala 20.750 evrov, pripravljali in financirali so jo v obdobju 2017–2019. Vseh preostalih pet analiz je novejšega datuma. Skoraj 18.000 evrov je stala zadnja med njimi, občinska Digitalna strategija. Prav predlog te je svetnike spodbudil k razmisleku o (ne)smiselnosti plačevanja tovrstne dokumentacije. V teku je javna razprava o tem dokumentu, na katerega lahko dajejo pobude. Šele nato naj bi strategijo, ki naj bi jim najbolj služila za kandidaturo na razpisih, potrdili.

Za študijo izvedljivosti izgradnje neprofitnih stanovanj na Potrčevi cesti je občina odštela dobrih deset tisočakov, preverjanje možnosti gradnje arheološkega depoja je stalo 6.000 evrov, analiza gradnje Stare steklarske pa nekaj manj kot 4.000 evrov. Daleč najcenejša je bila preverba izvedljivosti restavratorskih posegov na mestnem obzidju, in sicer 1.342 evrov.

Bi lahko to spisali v občinskih zavodih?

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.