Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Priznanji InLoCom tudi občinama Šentrupert in Škocjan


dolenjski-list
J. A., Foto: P. K.
12. 3. 2011, 07.50
Posodobljeno
09. 04. 2011 · 12:48
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

blaz_kavcic.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Blaž Kavčič
nagrajenci_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Nagrajenci s predsednikom DS Blažem Kavčičem in iniciatorko InCo gibanja v Sloveniji Violeto Bulc. (Foto: P. K.)
nastop_vrtickarjev.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Nastopili so otroci iz vrtca Čebelica. (Foto: P. K.)

Včeraj je bila v Šentrupertu druga konferenca InLoCom, na kateri so predstavili pomen inovativnosti za razvoj lokalne skupnosti in ključne priložnosti za razvoj inovativnega potenciala v teh skupnostih. Priznanja InLoCom za najbolj inovativne občine so iz rok predsednika državnega sveta Blaža Kavčiča prejeli: občina Šentrupert za projekt izgradnje prvega v celoti lesenega, nizkoogljičnega vrtca (prevzel ga je župan Rupert Gole), občina Škocjan kot koordinatorica projekta 17 občin Jugovzhodne Slovenije za projekt Aktivna E-Dolenjska (priznanje je prevzel župan Jože Kapler), Center za razvoj Litija za razvojno partnerstvo 10 občin, znamka Srce Slovenije (priznanje je prevzela direktorica Aleksandra Gradišek) in projekt Koliščarji društva Fran Govekar z Iga (priznanje je prevzela predsednica društva Alenka Jeraj).

Letos so se v InCo gibanju prvič odločili, da bodo inovativne projekte lokalnih skupnosti izpostavili in da bodo s primeri dobrih praks seznanili čim več ljudi. Veliko so govorili tudi o občini gostiteljici, je sporočila Petra Krnc.

"Ko iščeš prodorne projekte, nikakor ne moreš mimo projekta, ki ga je izpeljala uspešna občina Šentrupert, to je nizkoogljični oz. energetsko samozadostni vrtec. Pa ne samo to. Ta vrtec, kot smo tudi danes lahko videli, je samo delček v mozaiku celostnega pristopa občine Šentrupert k nekemu sonaravnemu razvoju in k energetski učinkovitosti, predvsem pa k samooskrbi na tem področju," je o prejemniku nagrade v kategoriji Projekt za spodbujanje inovativne lokalne skupnosti povedala Violeta Bulc, iniciatorka InCo gibanja v Sloveniji.

"Priznanje mi osebno pomeni, da je bilo moje delo opaženo, da sodi v tisto, kar v tej državi velja za presežek, za nadpovprečno in enako velja to tudi za občino, da sama občina s takšno nagrado pridobiva na ugledu, na prepoznavnosti in da sodi med inovativne občine, občine presežkov," o priznanju pravi šentrupertski župan Rupert Gole, ki je prepričan, da je vrtec v arhitekturnem in energetskem smislu presežek in da je bivalno okolje zelo kakovostno.

Dodaja: "Mi smo seveda izkoristili to priložnost, da smo se lotili novogradnje in smo hkrati zagotovili tudi kotlarno z obnovljivim lokalnim virom, to so lesni sekanci, in ta kotlarna oskrbuje šolo, vrtec, telovadnico in ostale objekte v tem kompleksu."

V Šentrupertu se dobro počuti tudi predsednik Državnega sveta RS mag. Blaž Kavčič, ki je povedal, da so inovativnost v DS RS identificirali kot temeljni vzvod, s katerim bi lahko presegli vsesplošno nezadovoljstvo, dvignili stopnjo motiviranosti in vzpostavili pogoje za doseganje prijetnejšega življenja.

Predavanja

InLoCom je program za spodbujanje inovativne lokalne skupnosti, ki temelji na spodbujanju vseh deležnikov lokalne skupnosti, da soustvarjajo odprt, napreden prostor, temelječ na inovativnosti in trajnostnem razvoju. Lokalne skupnosti so v konceptu inovacijskega ekosistema še precej neizkoriščen potencial. Imajo izredno pomemben vpliv na razvoj socialnega kapitala in odprte družbe ter na ustvarjanje pogojev za inovativne preboje podjetij, civilne družbe (nevladnih organizacij), posameznikov ali partnerskih povezav.

Celodnevno konferenco je odprla iniciatorka InCo gibanja Violeta Bulc, ki je zbranim predstavila projekt in poudarila, da vse, kar počnemo, vse, kar delamo, vpliva na večjo celoto, katere del smo mi vsi, in da naj čas kot komponento dinamike, ki nas ves čas preganja, zamenja misel, da se vse zgodi takrat, ko smo na to pripravljeni.

Predsednik DS RS mag. Blaž Kavčič je poudaril, da inovativnost ne prenese hierarhije, da nastaja v samoniklih vizijah posameznikov, v idejah, ki jim je vredno prisluhnit, razvijati pa je treba tudi kulturo dialoga.

Domači župan Rupert Gole je predstavil vizijo občine Šentrupert na področju energetske neodvisnosti, samooskrbe. Gre za celovit projekt. Poleg vrtca, ki so ga zgradili lani in uradno predali namenu prejšnji mesec, pri njem pa postavili tudi polnilnico za električna vozila želijo vzpostaviti tudi Lesno-predelovalni center Puščava (na območju nekdanje vojašnice), kjer bi vzpostavili celovit lesno-predelovalni krog. Predstavil pa je tudi konkretne rešitve za preureditev načina ogrevanja in pridobivanja električne energije v zavodu za prestajanje kazni zapora Dob, kjer letno porabijo več kot 700 tisoč litrov kurilnega olja – energijo bi lahko pridobivali s pomočjo sončnih elektrarn na strehah in bioplinarn. Župan Gole sicer vidi tudi številne druge priložnosti, denimo predelava odpadkov v goriva.

Številni predstavniki regionalnih agencij, ki delujejo kot katalizatorji razvoja v svojih sredinah, predstavniki InCO gibanja, zavodov in zadrug, so predstavili primere dobrih praks. Poslušalce je navdušil Dejan Podgoršek, ki je govoril o destinacijskem menedžmentu in poudaril, da je turizem zapleten projekt, ki se ga prepogosto lotevamo preprosto, in da mora poudarjanje kulturne in naravne dediščine zamenjati doživljaj, doživetje, za katerega so turisti pripravljeni plačati več.

Udeleženci konference InLoCom 2011 so si dopoldne tudi ogledali vrtec Čebelica, ki stoji ob šentrupertski osnovni šoli, in katerega v tekočem šolskem letu obiskuje 74 malčkov v štirih oddelkih, letos prvič tudi v jasličnem. Največji – Sončki in Žabice – so za obiskovalce pripravili krajši kulturni program.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.