Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Etnografskem muzeju o Marku Račiču; stoletna povezanost z Adlešiči


Tončka Jankovič, Boris Grabrijan
27. 7. 2012, 11.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

23_olimpiad_1319.jpg
Arhiv Lokalno.si
23 olimpiad_1319
kp_kolpa_in_ra__i___1298.jpg
Arhiv Lokalno.si
ra__i__i_in_ad__le__i__ani_7093.jpg
Arhiv Lokalno.si

V okviru osebnih razstav Moje življenje, moj svet, ki jih snuje Slovenski etnografski muzej, je svoje življenje tokrat predstavil olimpijec Marko Račič. Svojo športno kariero, hobije in življenje predstavlja skozi predmete, dokumente in fotografije. Vitalen 92-letnik, ki se je kot atlet udeležil olimpijskih iger 1948 leta v Londonu, potuje na povabilo olimpijskega komiteja Slovenije v Veliko Britanijo tudi letos. Delo Marka Račiča in povezanost družine Račič s SEM je v otvoritvenem nagovoru predstavila direktorica muzeja Bojana Rogelj Škafar. Predstavil se je tudi sam razstavljavec in podal glavne poudarke iz svojega življenja in svoje največje ljubezni: soprogo, družino, atletiko. V kratkem kulturnem programu so Marku Račiču pripravili presenečenje tamburaši FS KUD Božo Račič iz Adlešičev in Javni zavod Krajinski park Kolpa ter harmonikaš Nace iz Radovljice.

Družina Račič je z Adlešiči povezana že skoraj sto let. Božo Račič-Kume je bil 1919 leta nameščen v Adlešiče za nadučitelja v osnovno šolo in tam ostal pet let. Poleg tega, da je izobrazil številne Adlešičane, je s svojim delom pustil nepozaben pečat v tej najbolj tipični belokranjski vasici in jo promoviral širom po Evropi. Pod njegovim mentorstvom so na svetovno razstavo v London potovale tudi adlešiške pisanice. O njegovi priljubljenosti govori tudi dejstvo, da se je v Adlešiče pogosto in rad vračal vse do pozne starosti, prijel pa se ga je vzdevek Kume (boter), Kulturno umetniško društvo, ki deluje že več kot 100 let, pa si je nadelo njegovo ime. Bil je neutruden zbiralec in popisovalec raznolikega enološkega gradiva in ga veliko rešil pred uničenjem. Štirje od petih Račičev otrok, tudi Marko, so rojeni v Adlešičih, v prostorih, kjer danes deluje Javni zavod Krajinski park Kolpa.

O Božu Račiču krožijo številne anekdote, ena od njih pa pravi: Nekoč je na šolska vrata Račič obesil listek na katerem je pisalo: "Pouka danes ne bo, ker sem šel v Črnomelj po meljo (moko), da bo žena spekla piškote za deco."


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.