Documenting Words na Portugalskem



Mladinski center Brežice je tudi v letošnjem letu omogočil štirim mladim, da so se udeležili mladinske izmenjave. Tokrat je izmenjava z nazivom »Documenting words« potekala na Portugalskem, natančneje v Lizboni, kjer je 30 mladih iz šestih držav, in sicer Italije, Estonije, Grčije, Bolgarije, Portugalske in Slovenije, spoznavalo osnove snemanja dokumentarnega filma. Tema tokratne izmenjave je bila kulturna raznolikost, s posebnim poudarkom na jezikovnih značilnostih in posebnostih različnih evropskih držav.
Izmenjava je bila namenjena raziskovanju in predstavitvi medkulturnega dialoga s pomočjo videa kot osrednjega komunikacijskega medija. Udeleženci so bili del kinematografskega projekta, katerega končni izdelek bo dokumentarni film na temo evropskih jezikov. Mladi so bili razporejeni v različne delovne skupine, ki so skupaj tvorile pravo filmsko ekipo. Tako so se za en teden nekateri izmed njih prvič prelevili v scenariste, producente, tonske mojstre, lučkarje, snemalce, vizažiste in garderoberje, scenografe in predstavnike za stike z javnostmi.
Mladinsko izmenjavo je gostila organizacija Associação Spin iz Lizbone, projekt pa je potekal pod budnim očesom mladega režiserja Ângela Gonzáleza. Skozi proces ustvarjanja dokumentarca so udeleženci izmenjave pridobili nova poznanstva, odkrivali zanimive medkulturne razlike in podobnosti, se naučili osnov timskega dela in komunikacije s sodobnimi mediji.
Dokumentarni film, katerega postprodukcija še poteka, bo mednarodnim občinstvom na dinamičen način predstavil jezike in njihovo rabo skozi oči mladih. Skušal se bo uvrstiti na evropske festivale dokumentarnega filma, v bližnji prihodnosti pa si ga boste lahko ogledali tudi na velikem platnu Mladinskega centra Brežice.
Vtisi udeležencev:
»Izmenjava mi je pomenila izziv, saj smo odkrivali značilnosti različnih kultur in najbolj relevantne skušali prenesti na film. Skozi delovni proces smo se zelo zabavali, veseli pa me, da bo naše delo povzemal kakovosten izdelek, dostopen širši javnosti, ki bo širšem mednarodnem občinstvu predstavil pozitivno in poučno sporočilo.« Amir, 29
»Na mladinski izmenjavi v Lizboni, sem spoznala, kako težko je posneti dokumentarni film, koliko ljudi in dela je za to potrebno. Vsi smo morali vložiti ogromno truda, da nastane nekaj, kar bo ljudem privlačno in všečno. Kljub temu, da smo bili razdeljeni v različne skupine smo delovali vsi kot ena ekipa. Režiser, Angelo Gonzales, nam je jasno in na enostaven način razložil dela za vsako skupino. Zelo me je presenetil s svojo sproščenostjo in voljo do dela in hkrati voljo do tega, da nas zares nauči vsako stvar in jo izpeljemo tako, kot je treba. Mislim, da vsi komaj čakamo na končni rezultat, saj smo k temu veliko pripomogli.« Katjuša, 23
»Mladinska izmenjava mi je bila neznansko všeč, ker je vsebovala večino stvari, ki so meni privlačne. Se pravi spoznavanje novih ljudi, obisk nove dežele in spoznavanje njihove kulture in kulinarike, hkrati pa mi je bila tematika različnosti jezikov pisana na kožo, ker zelo rada na veliko in široko razlagam o našem jeziku in specifičnostih naše kulture. Največji pozitivni priokus pa je dodal še naš direktor Angelo, ki nam je skozi laične oči razkazal svet filma in na praktičnem primeru ponazoril potrebo celotne ekipe pri snemanju takšnega projekta. Kot najpomembnejša stvar se je izkazalo sodelovanje in spoštovanje in z odlično "leaderko" Natašo smo se Slovenci pokazali v dobri luči, saj smo bili odlično pripravljeni na projekt.« Tina, 22.
»Sodelovati na tako velikem projektu kot je bil Documenting words je nekaj neverjetnega, ustvarjati nekaj novega v samo nekaj dneh z ljudmi iz različnih držav, kultur in pri tem ustvariti ta kvalitetni izdelek brez kakšnih koli nezaželenih konfliktov, v takšnem timu si vsak želi delati. S to izmenjavo sem dosegla kar precej novih kompetenc, ki mi bodo v prihodnje v življenju zelo prav prišle. Sodelovati v večkulturnem timu, strpnost drug do drugega, spoštovanje in konstantni brain storming skozi izmenjavo je tisto, kar smo počeli skozi vse dni. Ogromno sem tudi izvedela s strani tehničnih timov, ki so nas vseskozi opozarjali na takšne in drugačne tehnične podrobnosti, katerim sicer nikoli ne posvečamo veliko pozornosti. Tema izmenjave mi je bila pisana na kožo, saj sem zelo ponosna na slovenski jezik in na njegova narečja, zgodovino in vse, kar spada skupaj, zato mi je bilo snemanje dokumentarca najlepša izkušnja do sedaj.« Katarina, 22.
V primeru, da tudi vas zanimajo tovrstne izmenjave v tujini, lahko pišete na elektronski naslov e-tocka@mc-brezice.si (Nataša). Izmenjava »Documentimng Words« je bila sofinancirana s strani programa Programas Juventude em Acção (Mladi v Akciji).
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se