38. dolenjski knjižni sejem: Brvar s spoštovanjem o Podbevšku


V ponedeljek so v galeriji Krka odprli že 38. dolenjski knjižni sejem, na katerem Knjižnica Mirna Jarca, Mladinska knjiga in KUD Krka predstavijo knjige vseh slovenskih založb, ki so izšle od lanskega do letošnjega maja. Gosta uvodne slovesnosti sta bila letošnja Prešernova nagrajenca, stripar, animator in karikaturist Miki Muster in pesnik, lektor in urednik Andrej Brvar.
Še posebej Andrej Brvar, ki se je rodil tik po vojni v izgnanstvu v Čačku v Srbiji, se je v pogovoru s Carmen L. Oven močno navezal na Novo mesto. V otroštvu je v Čačku spoznal gospo Potokarjevo, po rodu Zoretovo iz Novega mesta, ki je veliko govorila o svojem rojstnem kraju pa o pesniku Dragotinu Ketteju in pisatelju Janezu Trdini, ki ju je osebno poznala. Ko je prvič prišel v Novo mesto, je videl, da je res tako lepo in čarobno, kot ga je opisovala. Z velikim spoštovanjem in občudovanjem Andrej Brvar govori tudi o novomeški avantgardi in posebej o pesniku Antonu Podbevšku: "Podbevšek nam je odprl pot v moderno literaturo. Danes funkcionira, kot da je naš sodobnik, je začetnik sodobnega slovenskega duha in je premalo upoštevan. Žal je prehitro umolknil. Njegova pesniška zbirka Človek z bombami je zelo pomembna slovenska zbirka. Ob njem bi izpostavil Tomaža Šalamuna in njegova zgodnja dela, predvsem zbirko Poker, s katero je odprl povsem nov, osvobajajoč pogled."
Andrej Brvar je v pogovoru opozoril tudi na slovenski centrizem, ki je po njegovem za tako majhen narod nevaren. Ugotovil je, da je prvi Prešernov nagrajenec za literaturo iz Maribora po 47 letih. "Slovenija je izrazito centralistično urejena, kot kaka Francija, kjer se vse dogaja v Parizu. Če želimo sprostiti slovenskega duha, moramo imeti gledališča v Novem mestu, Murski Soboti in Gradcu, moramo imeti fakultete v Novem mestu. Novo mesto mora doseči, da z izjemnim kapitalom, ki ga premore, vzpostavi močno kulturno dogajanje. Pričakoval sem, da se bo po osamosvojitvi Slovenija razvijala policentrično, pa se je zgodilo nasprotno, vse se seli v Ljubljano, pa ne le to, vse gre v žepe nekaterih ljudi," je svoj pogled na slovensko družbo opisal Andrej Brvar.
Tudi Miki Muster je tesno povezan z Dolenjsko, kjer je pravzaprav začel risati. Otroštvo je preživljal v Krmelju, kjer je bil oče zdravnik, šolo pa je obiskoval v Šentjanžu. V včerajšnjem pogovoru je opisal svojo življenjsko pot, kako si je že kot otrok želel, da bi tudi sam nekoč delal risbe, kakršne je videl v slikanicah, ki jih je dobil ob koncu šolskega leta, kako si je po vojni želel iti v Ameriko, kjer bi se naučil delati risane filme, kakršne je delal Disney, za kar je doma sam porabil kar deset let. Povedal je, kako so nastali njegovi stripi in njegovi risani junaki Zvitorepec, Trdonja in Lakotnik, kako je nihal med prepovedanim in zaželenim, kako je svoje najmočnejše ustvarjalno obdobje preživel v Nemčiji in zakaj se je po osamosvojitvi lotil politične karikature, zaradi katere ga je pomemben ljubljanski politik tožil.
Na 38. knjižnem sejmu je Mladinska knjiga v galeriji Krka razstavila blizu 3000 knjig, ki so na sejmu tudi naprodaj.
Prešernovima nagrajencema drevi sledi pogovor z avtorji monografije Dolenjske Toplice v odsevu časa, jutri dopoldne bo na prizorišču sejma območno srečanje najmlajših literatov, v četrtek ob 20. uri pa bo na vrsti pogovor s kustosi Dolenjskega muzeja, avtorji monografije Novo mesto, tisočletja na okljuku Krke.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se