Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kaj vse plava v odpadni vodi v kanalizaciji: Zobne ščetke, oblačila, kosti, žičnate gobice, vlažilni robčki …


Mojca Zemljarič
20. 5. 2020, 12.56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vlažilni čistilni robčki so za mnoge enkraten higienski pripomoček, saj ga uporabljajo po načelu uporabi – zavrzi za nego dojenčkov, higieno otrok in odraslih, čiščenje avtomobilov in različnih površin v stanovanju (lesenih, steklenih, plastičnih, tekstilnih, keramičnih, kamnitih) …

1589806669_kanalizacija4.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Uporabnika najbolj prepriča enostavnost njihove uporabe. Zakaj bi čistili z bombažno krpo, ki jo je treba najprej navlažiti, med uporabo in po njej oprati, ožeti, pa spet uporabiti, oprati, ožeti … Vlažilni robček vzamemo iz embalaže, uporabimo in zavržemo. A ta lahkotnost uporabe po drugi strani terja zelo visok okoljski in finančni davek. Večina robčkov za enkratno uporabo je nerazgradljivih. Namesto v koš jih mnogi odvržejo v straniščne školjke in po odtoku spustijo v kanalizacijo. Takšno malomarno ravnanje komunalnim podjetjem povzroča nemalo sivih las, pa tudi nepotrebne stroške, ki na koncu z višjim zneskom na položnici bremenijo uporabnike.

Vlažilni robčki so ena največjih nadlog, ki plava med odpadno vodo, čeprav tja ne sodijo. Komunalna podjetja s sloganom »Bodi junak, ne zamenjaj školjke za smetnjak« pozivajo, naj uporabniki odpadkov ne mečejo v straniščne školjke.

Na Ptujskem lani iz kanalizacije pobrali 132 ton odpadkov

S težavo zaradi odpadkov v odpadnih vodah se srečujejo tudi v ptujskem in ormoškem komunalnem podjetju. »V letu 2019 smo na vseh čistilnih napravah, ki jih upravljamo, izločili 132 ton odpadkov. Najbolj problematični so vlažilni robčki, saj v odpadni vodi ne razpadejo, ušesne palčke, tekstil, organski odpadki, papir, plastična embalaža, koščki lesa in podobno,« so povedali v Komunalnem podjetju (KP) Ptuj, ki kanalizacijski sistem upravlja v 14 občinah Spodnjega Podravja za skupno 36.500 prebivalcev, kolikor jih je na sistem priključenih.

Direktor KP Ptuj Janko Širec je poudaril, da jim odpadki v kanalizaciji povzročajo kar nekaj težav, pa tudi škode. »Večji delci lahko povzročijo škodo na strojni opremi, s katero jih izločamo iz odpadne vode. Dodatne stroške imamo, če ti delci preidejo v biološki del naprave, kjer jih je veliko težje odstraniti.«

V kanalizaciji tudi dišave za WC-školjke

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.