Eden od pomembnejših je – suh zrak, čeprav se to sliši v teh mokrih dneh nenavadno. V hladnih dneh se namreč zadržujemo v ogrevanih prostorih, kjer nam takšni ali drugačni radiatorji oziroma peči poberejo iz zraka potrebno vlago, ki bi morala biti za dobro počutje približno 60-odstotna.
Premajhni vlažnosti zraka se pridružujejo drugi dejavniki: zaradi hladnega zraka čutimo manj žeje. Stanovanje, šolske razrede, delovna mesta in drugo sicer ogrevamo, a večinoma ne več kot na 22 stopinj. Poleti pa se temperatura dvigne kar precej nad 30. Skratka, veliko bolj smo dehidrirani kot poleti, ko je vročina.
Težka hrana in premalo tekočine
Za povrh v hladnih mesecih več jemo (že zaradi praznikov) in bi morali torej veliko več piti, da bi spravili odpadne snovi iz telesa. Mastne in slane zimske specialitete nam lahko dvignejo krvni tlak, kar tudi povzroča glavobol.
Že zdavnaj je ugotovljeno, da nas lahko boli glava preprosto zato, ker premalo pijemo – v mislih imamo seveda izključno samo vodo. Že dva kozarca vode nas lahko spravita k sebi, če posebej če je vrtajoča bolečina predvsem na enem mestu. To bolečino dobro poznajo planinci, ki lazijo po hribih v vročem delu dneva, s seboj pa imajo premalo vode.
Svoje seveda prispevajo gripe, prehladi, alkoholni mački; drugače je seveda, če gremo po dveh steklenicah piva plavat ali pa ležat pred televizor. Skratka, če glavoboli niso posledica resnejšega obolenja (o tem bo seveda odločal zdravnik), bo treba vzeti pamet v roke.
Za suhe prostore si kupimo vlažilnike ali pa damo na radiatorje mokre brisače, čim več se gibljimo na svežem zraku, čeprav je mokro in hladno, in čim več pijmo, pozimi bodo prijali tudi zeliščni čaji, ki odganjajo prehlad (šipek, timijan, lipa, bezeg, slez).
Prva pomoč, ko zaboli glava
Pomagajo kisovi obkladki na čelo ali pa pomečkani zelnati listi, surov krompir ali obkladki iz gline.
Poleg že omenjenih dveh kozarcev vode (s sokom pol limone) vzemimo kocko ledu, jo zavijamo v prtiček in si z njo drgnimo najbolj boleče mesto. Pomagajo tudi kisovi obkladki na čelo ali pa pomečkani zelnati listi, surov krompir ali obkladki iz gline, ki jih kupimo v lekarni – obložimo zatilje in čelo. Če pa vemo, da nas boli glava zaradi prehlada, damo v krop pest kamilic, se pokriti z brisačo nagnemo nad lonec in inhaliramo, dokler para ne pojenja. Dihalne poti se bodo odprle in glavobol se bo umiril.