To je tisti začarani krog, pri katerem intenzivnemu hujšanju za poletno postavo sledi uživanje v prej prepovedanih sladicah, nato pa spoznanje, da se zadrga na hlačah spet težko zapre! Torej je treba spet na hitro odvreči nekaj kilogramov ... in tako naša teža niha – enkrat s kazalcem na tehtnici pod nami v desno in drugič v levo. To pa ne prizadene le našega obsega pasu, ampak prinaša tudi številne negativne posledice. Zbrali smo nekaj najpogostejših stranskih učinkov, ki nas ob takem ravnanju lahko prizadenejo.
Splošno pridobivanje telesne teže
Dokazano je, da namesto zanesljive izgube telesne teže diete številne ljudi potisnejo na pot proti pridobivanju kilogramov. Hitro hujšanje povečuje lakoto in količino v telesu shranjene maščobe, saj nenadno zmanjšan vnos kalorij sproži povečano proizvodnjo stresnih hormonov, to pa povzroča shranjevanje trebušne maščobe.
Izguba mišične mase in povečanje telesne maščobe
Vsakič, ko shujšamo, izgubimo tako telesno maščobo kot tudi mišice. Toda ko se znova zredimo, pridobimo maščobo, mišice pa potonejo v pozabo, kar lahko vodi do tega, da na koncu pridobimo še več teže, kot če od začetka ne bi naredili ničesar.
Povečana možnost za kardiovaskularne bolezni
Velika nihanja v telesni teži so strokovnjaki povezali s povečanjem tveganja za nastanek srčnih bolezni. To je potrdila tudi raziskava, v kateri so pri 9509 odraslih ljudeh ugotovili, da večkrat ko izgubimo in pridobimo telesno težo, večja je možnost za razvoj srčnih bolezni.
Neurejeni prehranski vzorci
Telo ima natančno usklajen sistem energijskega ravnovesja, ki pomaga pri uravnavanju telesne teže brez našega zavestnega truda in nam sporoča, koliko, kdaj in kaj jesti. Jojo učinek diet preprečuje, da bi lahko zaznali signale lastnega telesa, ko pride do notranjih sporočil o prehranskih potrebah, kar vodi najprej do stradanja in nato do prenajedanja.
Višje tveganje za razvoj diabetesa tipa 2
Raziskave so pokazale, da nenehno spreminjanje telesne teže poslabšuje presnovo in občutljivost za inzulin, kar – verjetno zaradi zmanjšane mišične mase in povečane produkcije stresnih hormonov – vodi do povečane nevarnosti za razvoj diabetesa tipa 2.
Težave s plodnostjo
Jojo učinek spravlja telo v nenehen stres, s tem pa ne uravnava procesov v telesu tako, kot bi moralo, vključno s hormonom za reprodukcijo, ki vpliva na plodnost. Telesna maščoba, ki jo pridobivamo s takim načinom prehranjevanja, je lahko tudi hormonsko aktivna in poveča hormonsko neuravnoteženost, ki jo povezujejo z motnjami v menstrualnem ciklu.
Ekipa
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Negativna samopodoba
Samopodoba je skrhana, premalo zaužitih kalorij in tudi ponovno pridobivanje teže pa zvišajo raven kortizola (stresnega hormona), ki spodbuja samokritiko.
Največja težava pa je, da jojo učinek pridobivanja in izgubljanja telesne teže škodi ljudem na čustveni ravni. Ob tovrstnem nihanju se počutimo slabo, samopodoba je skrhana, premalo zaužitih kalorij in tudi ponovno pridobivanje teže pa zvišajo raven produkcije kortizola (stresnega hormona), ki spodbuja samokritiko.
Hujšajte na zdrav način
Še nekaj nasvetov za zdravo hujšanje, če želite izboljšate svoje zdravstveno stanje in živeti bolj zdravo življenje:
Ne izogibajte se zajtrku. To vam ne bo pomagalo pri hujšanju, ampak boste brez zajtrka ostali tudi brez potrebnih osnovnih hranil, luknja v želodcu pa vas bo privedla do pogostejšega zatekanja k nezdravim prigrizkom.
Jejte redne in manjše obroke. Hranjenje ob podobnih urah vsak dan bo pripomoglo k hitrejšemu kurjenju kalorij, s tem pa se bo zmanjšala tudi potreba po hrani z večjo vsebnostjo maščob in sladkorja.
Pijte veliko vode. Včasih mislimo, da smo lačni, vendar potrebujemo le kozarec vode ali dva.
Dnevno zaužijte veliko sadja in zelenjave. Že od otroštva nam vsi govorijo, kako pomembno za zdravje je pojesti dovolj sadja in zelenjave, saj ima ta hrana poleg nizke vsebnosti kalorij in maščob tudi veliko vlaknin, vitaminov in mineralov, kar vam bo pomagalo pri uravnavanju telesne teže.
Bodite aktivni. To je glavni ključ do zagotovljenega kurjenja maščob, ki hkrati skrbi za celostno zdravo telo. Nikar pa ne pretiravajte – obsedenost s športom nas znova vrne v začarani krog nezdravega življenjskega sloga.
Zatekajte se k živilom, ki imajo veliko vlaknin, saj bodo napolnile vaš želodec in zmanjšale občutek lakote.
Namesto preskakovanja obrokov raje uporabljajte manjši krožnik. Počasi jejte manjše porcije hrane, saj potrebuje želodec približno 20 minut, da ugotovi, kdaj je sit.
Omejite količino pitja alkohola. Alkohol vsebuje veliko kalorij, ki se počasi kopičijo in vplivajo na telesno težo.