Negovalna kozmetika

Rastlinska masla podpirajo naravno obnavljanje kože

Milka Kleč
27. 11. 2024, 16.00
Posodobljeno: 15. 1. 2025, 11.05
Deli članek:

Da ukrotimo lepotne tegobe, velikokrat potrebujemo zgolj maslo, ki pomaga zaščititi, mehčati in obnavljati suho, izsušeno in občutljivo kožo.

Profimedia
Stopljeno oljčno maslo lahko dodate tudi svojim običajnim izdelkom za nego.

Kakavovo maslo vsebuje veliko antioksidantov, predvsem vitamina E, ki nevtralizira škodljivi vpliv prostih radikalov. Koži podari rahlo porjavel ten, jo napoji z omamnim, a nežnim vonjem po čokoladi ter jo naredi mehko in voljno. Ker se učinkovito vpije v globlje plasti kože in jih neguje, je priljubljeno tudi pri masažah in odpravljanju oziroma blaženju strij.

Kako ga uporabljati?

Kakavovo maslo se začne topiti pri temperaturah nad 35 stopinj Celzija, drugače je v trdnem stanju. Njegova uporaba za nego kože je preprosta, možnosti pa neomejene. Na koži se sproti topi, lahko pa ga najprej utekočinimo, vlijemo v posodico želene velikosti in pustimo v hladilniku, da se strdi. Tako dobimo masažno ploščico, ki jo uporabljamo za nego kože po prhanju. Takrat se kakavovo maslo tudi najbolje absorbira v kožo, saj so pore takoj po prhanju najbolj odprte in povrhnjica najbolj prekrvljena.

Kakavovo maslo je primerno za vse tipe kože, razen za mastno kožo na obrazu, učinkovito je tudi na laseh kot hranilna antioksidativna maska. Nanesemo ga na lase in pustimo učinkovati čez noč, potem pa lase dobro speremo.

Pixabay
Ker se kakavovo maslo učinkovito vpije v globlje plasti kože, je priljubljeno pri masažah in odpravljanju strij.

Karitejevo maslo

V zahodni Afriki raste drevo karite, kar v njihovem jeziku pomeni »življenje«. Plod tega drevesa so oreški, ki po dolgotrajnem postopku predelave dajejo karitejevo maslo, čudežno sredstvo za zdravje in lepoto. Temno rjave oreščke najprej strejo in zmeljejo, nato jih popražijo. Sredico dajo v vročo vodo, pri tem se izloči olje. To olje se strdi v maslo svetlo kremaste do rumenkasto bele barve, ki ga poznamo kot sredstvo za intenzivno vlažilno nego kože in las.

Še posebej je priporočljiva uporaba naravnega karitejevega masla za nego suhe in razpokane kože, pri zdravljenju poškodb, vnetij, brazgotin, dermatitisa, kožnih izpuščajev, ekcemov luskavice, opeklin, manjših ran in odrgnin.

Karitejevo maslo vsebuje precej maščobnih kislin, provitamina A, vitamina E in alantoina. Koži vrača elastičnost, blaži tudi manjša vnetja in pomaga celo pri zdravljenju brazgotin. Majhno količino naravnega karitejevega masla med dlanmi ogrejemo, da postane bolj mazljivo, nato ga z dlanmi in prsti razmažemo ter vtremo v kožo. Po nanosu dobite občutek svilnate kože.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Oljčno maslo

Da, tudi to obstaja, in sicer je narejeno iz pretežnega dela naravnih voskov (lahko tudi karitejevega masla), ki jim dodajo olje iz hladno stisnjenih oliv. Ima enake vlažilne in antioksidativne lastnosti kot olivno olje, torej je primerno za nego zelo občutljive suhe kože ali med nosečnostjo za odpravljanje strij. Kožo varuje, zmehča in v njej ohranja njeno naravno vlago. Stopljeno oljčno maslo lahko dodate tudi svojim običajnim izdelkom za nego (losjoni in kreme: 2–5 %, balzami: 5–10 %, mila: 2–6 %, regenerator za lase: 3–5 %).

Kokosovo maslo

To maslo vsebuje majhne molekule maščob, zato se dobro vpija v kožo, prodira v njene globlje plasti, kjer krepi podkožna tkiva. Kožo gladi in mehča, z nje odstranjuje odmrle celice, vlaži in učinkuje protivnetno. Uporabljamo ga lahko kot učinkovito negovalno sredstvo kože okoli oči, saj odpravlja zabuhlost in podočnjake, ali pa ga zmešamo s sladkorjem in uporabimo kot luščilo za telo. Odlično je tudi kot balzam za lase, saj okrepi poškodovano zgradbo las – nežno ga vtrite v lasišče in počakajte vsaj eno uro, preden ga izperete. Še posebno učinkovito je pri skodranih ali valovitih laseh, saj poudari volumen las.

Profimedia
Kokosovo maslo je odlično tudi kot balzam za lase, saj okrepi poškodovano zgradbo las.

Kakavova maslena ploščica za nego telesa

Izdelajte svojo negovalno ploščico za svilnato mehak dotik in omamno sladek vonj. 

Sestavine:1 skodelica kakavovega masla (2,3 dl),2 žlici kokosovega olja,5 kapljic naravne esence vanilje in5 kapljic naravne esence češnje. 

Priprava: kakavovo maslo stopimo nad vročo vodno kopeljo, dodamo kokosovo olje in počakamo, da se vse utekočini. Dodamo naravni esenci in premešamo. Nato tekočo zmes prelijemo v skodelico za kavo, ki smo jo prej obložili s plastično folijo, in postavimo v hladilnik čez noč, da se strdi. Negovalna ploščica, ki jo lahko uporabimo tudi kot masažno ploščico, je pripravljena.