Konec poletnega veselja

Meseci po poletnih počitnicah so najbolj tvegano obdobje za ločitve

A. M.
11. 7. 2024, 15.21
Posodobljeno: 11. 7. 2024, 16.11
Deli članek:

Letne počitnice so čas za sprostitev, dogodivščine in kakovostno preživljanje časa z najdražjimi. Ta na videz idiličen beg pa lahko za mnoge pare nepričakovano postane vir napetosti, ki vodi v stagnacijo odnosov, pogosto pa postane tudi zadnji udarec pred ločitvijo.

Profimedia
Dopust zvezo pogosto pokaže v novi luči.

Obstoječe težave v odnosih

Letni dopust velikokrat prinese visoka pričakovanja do samega dogajanja. Od tega, kako naj bi bile počitnice videti, do tega kako in koliko bo v pripravah nanje sodeloval vaš partner, ter kako ujemajoče bodo vajine želje glede izvedbe.

Pogosto prihaja z dopustom tudi neka umetna idilična slika, da se bodo s spremembo okolja in sprostitvijo vsi predhodno nerazrešeni konflikti na dopustu razrešili sami od sebe. Žal je pogosto čas, obratno, konflikti se pogosto celo poglobijo, nerešeni problemi, ki so bili potisnjeni pod preprogo lahko pridejo na površje, zraven pa se lahko pojavijo tudi novi problemi. Med letom so pari pogosto prezaposleni in zasedeni, zato se izogibajo reševanju težav, ravno med letnimi počitnicami pa se napetost poveča, ker so se končno primorani soočiti drug z drugim.

Če govorimo o svežih zvezah, se veliko parov šele na poletnem dopustu prvič zares spozna, saj so prisiljeni preživeti skupaj ves čas, z vsemi izzivi, problemi in vsakodnevnimi dejavnostmi. Marsikdo ravno takrat sname rožnata očala glede zveze.

Načrtovanje dopusta in postavljanje realnih pričakovanj

Pred samim letnim dopustom je pomembno, da se pogovorimo o pričakovanjih, saj nejasna in nerazdelana pričakovanja pogosto vodijo v frustracije. Če vemo, kaj nasprotna stran pričakuje od dopusta, tudi lažje uskladimo pričakovanja in sklepamo kompromise. Zato je koristno nekatere aktivnosti načrtovati vnaprej, pa naj gre za skupne aktivnosti ali čas zase, in se pogovoriti o željah, proračunu, idejah. Pari se pogosto sprejo tudi zaradi financ, zato je pomembno, da proračun določijo vnaprej.

Pomen dela na čustvenem odnosu skozi vse leto

Ključno je, da na odnosu delamo vse leto, pravočasno prepoznamo težave in ne čakamo do zadnjega, da jih začnemo reševati, saj vsako zanemarjanje težave vodi v novo, globljo težavo. Zato je ključna odprta komunikacija s poudarkom na razumevanju in aktivnem poslušanju partnerja. Pomembno je, da pari poskušajo najprej razumeti eden drugega, preden iščejo razumevanje izven zveze, in da se ne bojijo pokazati ranljivosti, kar bo postavilo temelje za popolnoma drugačno komunikacijo. Pomembno je tudi, da ne zavzemajo obrambnega položaja eden proti drugemu in da prevzamejo odgovornost za lastna ravnanja. Slaba komunikacija je ena največjih težav v odnosih, a njena odsotnost je lahko še večja.

Rešitev problema se najprej doseže z odprto in pošteno komunikacijo. Pari naj si redno vzamejo čas za pogovor in se ne pogovarjajo le o vsakdanjih težavah, ampak tudi o svojih občutkih, strahovih, željah, sanjah. Vse to odpira prostor za razumevanje in empatijo ter za čustveno povezanost.

Uvajanje novih in razburljivih dejavnosti v odnos

Razvajanje v novih, tudi neumnih stvareh lahko reši vajin odnos. Skupne aktivnosti pomembno vplivajo na čustveno povezanost partnerjev, pravjo strokovnjaki in hkrati pojasnjujejo, da po določenem času v zvezi ni nič nenavadnega, če se pojavi občutek dolgočasja in rutine. Takrat lahko ciljno načrtovanje nekaterih dejavnosti (pa naj gre za kakšne starejše zapostavljene hobije ali preizkušanje kakšnih povsem novih dejavnosti) v odnos vnese novo energijo. Deljenje izkušenj torej ustvarja občutek vznemirjenja, radovednosti in s tem se krepijo čustvene vezi, a poleg načrtovanja kakovostnega skupnega časa je pomemben tudi čas, ki ga preživimo sami s sabo.

Ravnovesje med skupnim časom in osebnim prostorom

Preživljanje časa s partnerjem je zelo pomembno, vendar nikoli ne smete za to žrtvovati svojega časa in osebnega prostora.
Negovanje lastnih interesov in lastne individualnosti nas naredi privlačne za obstoječega ali potencialnega partnerja, in to enako velja za moške in ženske. Tako kot je pomembno, da ne zanemarjamo odnosa, je tako pomembno, da ne zanemarjamo sebe in ohranjamo lastno identiteto izven odnosa, in s tem ohranimo zdravo ravnovesje v odnosu.