Naravne snovi, ki jih danes lahko uporabljamo v terapevtske namene, pa nemalokrat lahko uporabimo tudi za lepši videz. Pod drobnogled smo vzeli glino. Le kaj je lahko še bolj naravnega?
Zaradi svoje vpojne moči je glina postala prava zaveznica lepote in zdravja. Deluje protivnetno, antiseptično, protignojno, vpija škodljive snovi, pline, bakterije … Mikroskopsko drobna zrnca vežejo vodo in druge snovi v samo celično strukturo. Ko celice nabreknejo, vanje lažje prodirajo številni elementi in minerali. Glina vsrka vase vse težke kovine in odvečno vodo, zato že uporabljeno glino vedno zavržemo, saj so v njej nakopičene telesu škodljive snovi. Najdemo jo skoraj povsod v naravi, vendar jo moramo znati pripraviti.
Raznovrstna uporaba
Načini uporabe tega naravnega čudežnega eliksirja rastejo kot gobe po dežju. Poznamo več vrst gline: belo, sivo, rjavo, rdečo in zeleno. Glina, ki jo kopljejo v najglobljih zemeljskih plasteh, je siva. Ta naj bi bila tudi najučinkovitejša pri bolezenskih težavah. Dobro pripravljena glina je tista, ki je posušena na soncu in ni bila v stiku s kovino. Uporabljamo jo hladno, mlačno ali vročo, odvisno od primera zdravljenja.
Kako deluje?
Uporabljamo jo kot napitek, obloge in maske. Če jo uživamo, glina deluje čistilno in iz telesa odstrani strupene snovi. Razstruplja prebavni sistem, krepi imunski sistem, pomaga pri zastrupitvi z živim srebrom, pri pomanjkanju mineralov, razstrupljanju jeter ter bakterijskih zastrupitvah s hrano. Na splošno za glino lahko rečemo, da vsrka škodljive snovi, za katere poskrbi, da se potem skupaj z njo tudi izločijo, ter obnavlja zunanje in notranje telesne organe in psihično energijo. Glina absorbira in nevtralizira strupe.
Nekaj namigov
Zoper podočnjake: Če imate podočnjake ali zelo zabuhle oči, nanesite na ta predel glineno masko in pustite učinkovati dvajset minut. Postopek ponavljajte nekajkrat tedensko. Glina bo ublažila oteklino in posrkala odvečno tekočino, ki vam zastaja v vrečkah pod očmi.
Glinena kopel: Napolnite kad z vodo in ji dodajte eno do dve skodelici gline. Dobro premešajte, nato pa petnajst minut uživajte v kopeli. Po takšni kopeli bo vaše telo voljno in koža gladka.
Obrazna pasta: Naredite pasto iz gline in vode v razmerju 1 : 3 in nanesite na kožo. Pustite učinkovati dvajset minut. Po splakovanju bo koža vidno bolj čista in gladka.
Kaj izbrati?
Rdeča glina– primerna za suho kožo, saj ji vrača sijaj, svežino in žametno polt. Rdeča glina je bogata z železovim oksidom, zato je odlična izbira pri suhi in občutljivi koži. Čisti pore, njena posebnost pa je, da deluje poživljajoče. Kožo in lase naredi mehke in gladke ter jim povrne naravni lesk. Glina je odličen razstrupljevalec telesa, saj organizem prečisti in obnovi, nase veže odvečne maščobe in toksine.
Rožnata glina– primerna za zelo občutljivo in tudi utrujeno, izsušeno in oslabljeno kožo. Je mešanica bele in rdeče gline ter tako združuje dobre lastnosti obeh. Velja za eno najbolj priljubljenih mešanic glin in ima zelo mehko teksturo. Zaradi uravnotežene sestave se jo lahko uporablja neomejeno za vse tipe kože. Njena posebnost je, da kožo mehča in dobro očisti. Koža je po uporabi gladka na otip in ima lep naravni lesk.
Rumena glina– ima izredno bogato mineralno sestavo. Podobno kot preostale gline čisti pore in ima odličen čistilni učinek na kožo. Posebnost rumen gline je, da ima bolj izrazit pomirjevalno-blažilen učinek. Kožo naredi mehko, gladko, prijetno na otip. Še posebno se jo priporoča za mešano in tudi zrelo kožo. Kožo čisti, mehča, gladi in ji vrača sijaj.
Solinsko blato– fango je zdravilno solinsko blato, imenujejo ga tudi črno zlato. To je s slanico obogatena istrska ilovica, pastozna, drobnozrnata, naravno mehka homogena masa črnikaste barve. Zaradi postopnega dozorevanja v solinskih bazenih je v njej veliko mineralov in jo uporabljajo za zdravljenje. Blatne obloge priporočajo pri bolečinah v hrbtenici, križu, sklepih, pri mišičnih bolečinah in kroničnem revmatizmu. Fango uporabljajo tudi v lepotne namene, ker pospešuje izločanje znoja in odpadlih snovi iz telesa, koža pa postane mehkejša, bolj napeta in bolj čista. Uporaben je za odpravo celulita in pri preoblikovanju telesa.
Zelena glina– izredno bogata z minerali in drugimi elementi v sledovih. Ta tip gline je primeren za vse tipe kože, še posebno odlična izbira pa je pri mastni koži. S svojo sestavo vpija odvečni sebum, podobno kot preostale gline nežno čisti pore in kožo, spodbuja naravni obrambni mehanizem, blaži razdraženo kožo in deluje pomlajevalno. Posebnost zelene gline je, da pri redni uporabi vidno izboljšuje stanje kože in las ter jih naredi mehke in gladke in bolj sijoče.