Estrada

Z žajbljem in meliso nad herpes

Mateja Bevk, Maja
16. 2. 2017, 09.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Herpes je izpuščaj, ki se pojavi okrog ustnic, nosu ali brade in se kaže v obliki drobnih, s svetlo tekočino napolnjenih skelečih mehurčkov.

Povzroča ga virus herpes simplex tip 1, ki mu je izpostavljenih 90 odstotkov ljudi, starih več kot 30 let. Herpes ni ozdravljiv, nastane pa zaradi številnih dejavnikov, kot so stres, vročina, prehlad, izpostavljenost soncu ali mrazu, vpliv hormonov. Kako ga čim hitreje odpraviti?

Mazilo preprečuje, da se herpes razcveti

V lekarnah so na voljo specialne kreme z učinkovino anciklovir ali penciklovir, ki jih nanesemo že takoj ob prvem srbenju in ščemenju. Obe omenjeni snovi že v začetni stopnji herpesa preprečita, da bi se virusi razširili. Poleg tega pospešita zdravljenje. Nasvet: mazilo vedno nanašajte z vatirano paličico, da virusov ne boste raznašali s prsti.

Cink izsuši herpes

Cinkova pasta učinkuje protivnetno in pospeši proces sušenja herpesa. Nanašamo jo od dvakrat do trikrat dnevno na prizadeto mesto. Poleg tega so strokovnjaki odkrili, da se herpes najraje razcveti pri tistih ljudeh, ki jim tudi sicer v telesu primanjkuje cinka. Zato svetujejo preventivno jemanje cinka kot prehranskega dodatka.

Zdravila so učinkovita

V lekarni so na voljo tudi posebna protivirusna zdravila, s katerimi lahko preprečite izbruh herpesa na ustnicah in močno omejite izbruhe genitalnega herpesa. Ta zdravila so valaciklovir, že omenjeni aciklovir (na primer v mazilu) in famciklovir. Redno jemanje teh zdravil močno zmanjša tudi širjenje herpesa, tako da je manj verjetno, da boste okužili partnerja. Če pa se herpes vendarle pojavi, se boleči mehurčki hitreje zdravijo. Kakšne odmerke jemati in kdaj zdravilo vzeti, pa povprašajte zdravnika

Ribez blaži srbenje in pekoč občutek

Laboratorijske analize na Japonskem so pokazale, da biosnovi v črnem ribezu zavirajo širjenje virusov herpes simplex. Nasvet: ribezov sok zamrznite v ledeno kocko in z njo večkrat na dan potegnite po bolečem mehurčkastem ocvirku ob ustnici. Mraz dodatno omili srbenje in pekoč občutek. Poleti, ko je sezona ribeza, pa lahko nekaj svežih jagod zmečkate in na tanko namažete čez herpes.

Žajbelj zavira vnetje

Žajbelj je znan po tem, da omili bolečine in ustavi širjenje virusov. Več raziskav je potrdilo tudi njegove koristi pri zdravljenju herpesa. Nasvet: vsake štiri ure kanite na herpes malo žajbljevega izvlečka. Lahko ga pripravite kar sami: eno žlico žajbljevih listov prelijte z 250 ml vode in zavrite. Pustite namakati 10 minut, nato precedite. Vatirano paličico pomočite v ohlajen čaj in z njo navlažite herpes.

Melisa se bori proti virusom

Znanstveniki z Univerzitetne klinike Heidelberg so v laboratorijskih poskusih ugotovili, da eterično olje citronske melise onesposablja viruse. Nekaj kapljic eteričnega olja melise (na voljo v lekarnah) kanite na vatirano paličico in večkrat na dan nanesite na herpes. Lahko pa pripravite domačo melisno tinkturo, ki je ravno tako zelo učinkovita: 50 g melisnih listov prelijte s pol litra vrele vode in po 10 minutah precedite. Tinkturo uporabljajte enako kot olje.

Med pospeši celjenje

Med deluje protimikrobno, celi rane in blaži otekline. Dajte malo medu na gazo in večkrat na dan z njo pritisnite ob herpes. Pomembno pa je, da uporabljate medicinski med, na voljo v lekarnah, in ne navadnega medu, ki je na prodaj v trgovinah, saj ta najbrž vsebuje velik delež sladkorja, kar pa lahko vodi do glivične okužbe.