To naj bi bil znak visoke inteligence, ga opažate pri sebi?
Raziskovalci so ugotovili, da pozabljanje ni le pogosta težava, ampak tudi znak visoke inteligence.

Obstaja stereotip nerodnega profesorja, ki ga pozna vsak človek na svetu: popolnoma je raztresen, pozablja na najpreprostejše stvari v življenju, ne ve, kam je dal očala ali kateri dan v tednu je. Morda je profesor senilen od starosti? Ali pa se je morda preprosto trudil zapomniti toliko, da njegov um ni več zdržal bremena?
Če kar naprej pozabljate, tako kot raztreseni profesor, to ni opozorilo za preplah, ampak pravzaprav znak visoke inteligence, pravi znanost. Zdi se, da rezultati študije Univerze v Torontu iz leta 2018 vsebujejo dragocene informacije, o katerih lahko razmislite.
Proučevali so odnos med spominom, inteligenco in učenjem na splošno - natančneje vlogo pozabljanja pri učenju in pridobivanju znanja. Raziskovalci so ugotovili, da pozabljanje ni le pogosta težava, ampak pomemben del učnega procesa!

Kakšna je pravzaprav vloga spomina
Pojasnjujejo, da vloga spomina ni shranjevanje vseh dejstev in podatkov, ki so nam predstavljeni v življenju, in njihovo poljubno priklicevanje, temveč razvrščanje informacij, ki vstopajo v naše možgane, in ohranjanje le najpomembnejših za odločitve v prihodnosti.
»Prava naloga spomina je optimizirati sprejemanje odločitev,« je v intervjuju za revijo Woman's Health pojasnil soavtor študije Blake Richards. Pomembno je, da možgani pozabijo na nepomembne podrobnosti in se osredotočijo na tisto, kar bo v resnici pomagalo pri sprejemanju odločitev.
Ko poskušate razumeti, kaj se dogaja okoli vas, in vaši možgani nenehno obujajo številne nezdružljive spomine, postane težje sprejeti premišljeno odločitev.

Pozabljanje je pomemben del učenja
Ste se kdaj vprašali, zakaj nekatere stvari pozabite, druge pa si zapomnite? Raziskovalca Paul Frankland in Blake Richards sta leta proučevala in analizirala informacije o možganski aktivnosti, spominu in izgubi spomina, vključno s študijami na ljudeh in drugih živalih. Vsi podatki so ju vodili do istega sklepa: proces pozabljanja je pomemben del učenja, ohranjanja novih informacij in izkazovanja višje ravni inteligence.
Vprašajte se, kako se vaši možgani odločijo, katere informacije obdržati in katere zavreči. Verjetno ste opazili, da se ne morete spomniti nečesa pomembnega, na primer rojstnega dneva svojega bratranca, toda ko je na radiu Bohemian Rhapsody, se brez težav spomnite vsake besede. Celotna poanta je v tem, da nekaterih informacij ne štejemo za »pomembne«.
Kako možgani izberejo, kaj si bodo zapomnili
Po poročanju CNN je Richards povedal: »Vsi občudujemo ljudi, ki lahko zmagajo v miselni igri, a dejstvo je, da evolucija ni oblikovala našega spomina za zmagovanje v trivialnih igrah, ampak za sprejemanje inteligentnih odločitev.« In če se osredotočimo na to, kaj je potrebno za sprejemanje dobrih odločitev, lahko trdimo, da je zelo koristno pozabiti na nekatere stvari.
Če pozabljate več kot običajno, je to lahko razlog za skrb, vendar če pozabljate manjše podrobnosti, je to verjetno znamenje, da je vaš spominski sistem popolnoma zdrav in dela točno to, kar bi moral. Ne shranjuje vseh neuporabnih informacij, to počnejo naši telefoni namesto nas, naši možgani pa so osvobojeni za shranjevanje spominov, ki so nam res pomembni.

Naj se vrnemo na omenjeni primer - svojega sorodnika najbrž vidite le nekajkrat na leto, torej si o njem ni nujno zapomniti informacij, medtem ko ste Bohemian Rhapsody prepevali na potovanjem z najboljšimi prijatelji in to je dogodek, na katerega se boste s prijatelji pogosto spominjali, ko boste govorili o dobrih starih časih.
Vaš um si zapomni to informacijo in se zaveda, da je pesem pomemben detajl v spominu, ki se bo v prihodnosti večkrat pojavil. Torej, ko vas naslednjič nekdo obtoži, da ste pozabljivi, se samo nasmehnite. To samo pomeni, da vaši možgani delujejo pravilno in da imate toliko pomembnih informacij, da si ne morete zapomiti vseh majhnih stvari.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se