Ugotovitve specialistke v UKC Ljubljana so objavili na spletnem portalu Index.
Gre za velik maligni tumor, ki dopušča le minimalne možnosti za preživetje fetusa. Po podatkih ameriškega inštituta National Center for Biotechnological Information (NCBI) je verjetnost preživetja fetusa s takšno diagnozo manjša od 10 odstotkov, možnost zapletov pa je zelo velika, tudi za mater, saj bi se lahko maligne celice prenesle nanjo. Tudi če bi otrok preživel, bi mu verjetno morali z operacijo odstraniti polovico možganov in ostal bi v vegetativnem stanju.
Mirela, ki je v 26. tednu nosečnosti, se je že odločila za splav, vendar je v hrvaškem zdravstvenem sistemu naletela na številne ovire. Zdravniki so jo po vrsti zavračali z razlago, da splav na Hrvaškem po 10. tednu ni več zakonit. To pa ne drži. Tudi na Hrvaškem zakon v določenih razmerah dovoljuje splav po desetem tednu nosečnosti, vendar se večina ginekologov sklicuje na ugovor vesti, zato so jo napotili v Slovenijo.
Slovenska etična komisija naj bi odločitev o njenem splavu sprejela v torek, ni pa razlogov, da bi jo zavrnili. Če ji do takrat ne bodo odobrili splava na Hrvaškem, bo splav opravila v Sloveniji, je odločena Mirela. Pri nas je za tuje državljanke splav po 26. tednu nosečnosti samoplačniški: cena je med 3.000 in 5.000 evri, odvisno od posameznega primera in dejanskih storitev, so sporočili z UKC.