"Žal smo ugotovili, da akt o omrežnini in metodologija, na kateri temelji, ne izpolnjujeta osnovnih zakonskih pričakovanj. Na eni strani ne spodbuja uporabe čistih tehnologij, ampak ravno obratno, kaznuje uporabnike čistih tehnologij. Na drugi strani ne upošteva principa sorazmernosti obremenitve gospodarstva," je dejal Golob in dodal, da so se na vladi odločili, da pozovejo agencijo za energijo, da "vzpostavi pogoje, s katerimi se s 1. februarjem 2025 vrne stari sistem obračunavanja omrežnine."
"Ne more se zgoditi, da bi katera koli agencija samovoljno in na podlagi slabe metodologije zviševala stroške gospodarstva na eni strani in stroške, ki jih imajo ljudje pri oskrbi z električno energijo. Zato danes vlada poziva vse, da sprejmejo odgovornost in ustrezno popravijo svoje ukrepe ali pa odstopijo," je poudaril Golob. Obenem vlada pričakuje, da po vrnitvi na stari sistem omrežnine agencija pripravi nov akt in metodologijo, s katero bo, tako premier, "bolj ustrezno zajela vse tiste zakonske določbe, ki jih sedanja metodologija ne zajame."
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je dodal, da so agenciji kot rok, do katerega mora poskrbeti za uvedbo starega sistema s februarjem, določili 8. januar. "Ali pa da tako dobro izboljša ta sistem, da teh anomalij ne bo več," je dejal.
Nov sistem omrežine ni podpiral zelenega prehoda
Izpostavljeno
Kuhanje prihodnosti: Revolucija v vaši kuhinji s Philips Airfryerjem HD9880/90
Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, je vlada sklenila člane sveta agencije za energijo pozvati k odstopu, ker akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje ne zagotavlja ustreznega prehodnega obdobja za poslovni odjem s ciljem postopne prilagoditve in ne podpira naložb v tehnologije zelenega prehoda na ravni gospodinjskega odjema.
"Mnogi posamezniki, ki so investirali v nove tehnološke rešitve, kot so sončne elektrarne, toplotne črpalke, električna vozila ali sistemi shranjevanja električne energije, so zaradi nove metodologije kaznovani z bistveno višjimi stroški omrežnine. Ta sprememba je bila uvedena brez ustreznega prehodnega obdobja, kar ustvarja dodatno finančno breme za gospodinjstva, ki so se odločila za trajnostno naravnane energetske rešitve," so zapisali na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Dodali so, da tudi poslovnim odjemalcem ni bilo zagotovljeno ustrezno prehodno obdobje za prilagoditev, ki bi omogočilo lažje uvajanje sprememb in zmanjšalo negativen vpliv na poslovne subjekte.
Vlada je dvig stroškov omrežnine za gospodinjstva ublažila s spremembo regulacije cene elektrike v zimski sezoni, pri čemer se je osredotočila na povprečnega odjemalca. Poleg tega je prejšnji teden sistemskemu operaterju elektroomrežja Elesu naročila analizo časovnih blokov pri omrežnini, resornemu ministrstvu pa pregled ustreznosti zaračunavanja prispevkov.
Minister Kumer je dodal, da z Elesovo analizo pričakujejo podrobnejše podatke o omrežnini pri vseh tipičnih odjemalcih tako poslovnega kot gospodinjskega odjema, da pa so že podatki, ki jih je na vladi predstavil gospodarski minister Matjaž Han, pokazali, da je bilo zvišanje za gospodarstvo nesorazmerno. O dodatni obremenitvi lastnikov sončnih elektrarn pa je dejal, da so "odjemalci, ki že leta pomagajo udejanjati zeleni prehod, dobili ekscesno povišane stroške".