Razmere na Pošti Slovenije so za zaposlene po navedbah Sindikata poštnih delavcev iz dneva v dan težje, kar so izpostavili tudi v sporočilu za javnost: »Zavedamo se, da v trenutni kadrovski sestavi, ob vseh odhodih in bolniških odsotnostih ne moremo več zagotavljati vseh storitev z enako kakovostjo. Ob tem smo nenehno izpostavljeni varčevanju na naših osnovnih sredstvih in poslušanju praznih obljub vseh političnih strank, da bomo deležni sistemskih sprememb in sofinanciranja države. Realnost pa je, da so se iz Pošte Slovenije odvajali milijoni za NKBM in Intereuropo, mi pa zaman prosjačimo za nove zaposlitve in obnovo dotrajanega voznega parka.«
Sindikaliste je razburilo medijsko poročanje, da namerava delodajalec ustanoviti novo podjetje ob obstoječi Pošti Slovenije in nanj prenesti dejavnost dostave paketov. Ta, kot so poudarili, še edina prinaša dobiček.
Med stavko, ki se bo začela teden dni pred črnim petkom, »neuradnim« začetkom božično-novoletne nakupovalne sezone, bodo poštni delavci zakonsko določen minimum izvajali na pisemskem delu, primarno pa se bodo preusmerili na dostavo paketov. »Stavka je napovedana v času, ko je povečan obseg dela s paketi. Iz terena pa vemo, da so jih stranke precej bolj vesele kot položnic,« so zapisali v Sindikatu poštnih delavcev.
Preobremenjeni zaposleni in neprimerni delovni pogoji
V sindikatu so dodali, da že več let zaman opozarjajo tudi, da lastnik Pošte Slovenije, Slovenski državni holding, od nje zahteva dobiček, čeprav so cene zakonsko obveznih storitev določene pri državni agenciji in že več let ne pokrivajo stroškov teh storitev.
V stavko so, kot so poudarili v Sindikatu poštnih delavecev, prisiljeni. »Na delodajalca smo naslovili več zahtev po povečanju števila zaposlenih, investiranja v prostore in vozni park, po sistemu nagrajevanja zaposlenih, a je vse, kar se je zgodilo, da ima kadrovski načrt sedaj žig 'poslovna skrivnost' in posledično javna razprava o njem pomeni razkritje skrivnosti in grožnje z tožbami.« Od delodajalca zahtevajo, da razbremeni zaposlene z zaposlovanjem novih ljudi in kadrovskim načrtom, ki bo ustrezal stanju in obremenitvam na Pošti Slovenije. Prav tako terjajo vzpostavitev sistema nagrajevanja bolj obremenjenih in bolj učinkovitih zaposlenih, da bi preprečili nove odhode, ter takojšnje investicije v varno in zdravo delovno okolje, obnovo voznega parka in ureditev prostorov, ki so za varno delo neprimerni.
Odziv Sindikata delavcev prometa in zvez
Na napoved stavke poštnih delavcev, ki se bo začela 22. novembra in trajala do izpolnitve stavkovnih zahtev, so se pisno odzvali tudi v Sindikatu delavcev prometa in zvez. Menijo, da so razmere na Pošti Sloveniji kritične in da časa za rešitev zmanjkuje: »Pred nami je obdobje, ko bomo zopet zasuti s paketi, Pošta pa nima dovolj zaposlenih, neustrezna je tudi organizacija dela, na kar naš sindikat že dolgo opozarja, tako s protestnimi shodi, kot z zahtevami poslovodstvu. S poslovodstvom zaenkrat nismo prišli do skupnega imenovalca, zato je naš sindikat letos vložil že vrsto tožb. V sredo imamo še zadnji sestanek s poslovodstvom, od rezultata le-tega je odvisno naše nadaljnje ukrepanje in sklep o stavki.«