Kar se tiče cepljenja proti covidu-19, glavni problem v Sloveniji ostaja pomanjkanje oziroma omejene količine cepiva, ki so na voljo, je na današnji novinarki konferenci poudarila nacionalna koordinatorica progama cepljenja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Marta Grgič Vitek. Kot je dejala, število dobavljenih odmerkov od januarja pa do marca sicer počasi narašča, do zdaj pa smo dobili približno 419.000 odmerkov.
Aprila naj bi jih prišlo 335.206 – večina tega naj bi odpadla na cepivi proizvajalcev Pfizer-BioNTech ter Astrazeneca, vmes pa naj bi bilo tudi nekaj odmerkov cepiva Moderne. Sredi aprila pričakujejo tudi približno 14.000 odmerkov cepiva proizvajalca Johnson & Johnson.
Razlike med regijami
Do včeraj je bilo s prvim odmerkom cepiva cepljenih skoraj 240.000 oseb oziroma 11,4 odstotka prebivalstva, z drugim pa 112.000 oziroma 5,4 odstotka. Po spolu na 100 prebivalcev prednjačijo ženske – s prvim odmerkom jih je bilo cepljenih 9,3 odstotka, z drugim 13,6 odstotka. S prvim odmerkom so bili cepljeni 4 odstotki moških, z drugim 6,8.
Precepljenost posamičnih regij se sicer giba okoli 11 odstotkov. Razlike znašajo nekaj odstotkov, a Grgič Vitkova razlogov zanje ne pozna. Tako čez palec bi jih pripisala manjšemu oziroma večjemu zanimanju.
Prioriteta pri cepljenju še naprej ostajajo starejši, kmalu pa se začenja cepljenje starostne skupin od 70 do 74 let.
Neželeni učinki
Spregovorila je tudi o neželenih učinkih cepljenja. Do vključno 28. marca so po opravljenih 246.368 cepljenjih s cepivom proizvajalca Pfizer-BioNTech prejeli 2252 prijav, kar je manj kot odstotek. S cepivom Moderne je bilo opravljenih 20.443 cepljenj, prejeli pa so 39 prijav, kar znaša približno 0,2 odstotka. In še cepivo AstraZenece: po opravljenih 75.606 cepljenjih so pristojni prijeli 1068 prijav, kar je približno odstotek in pol.
Kot najpogostejši resni neželeni učinki oziroma dogodki vseh treh cepiv so navedene splošne težave in spremembe na mestu aplikacije; sledijo težave z živčevjem ter mišično-skeletnim sistemom ter vezivnim tkivom. Do vključno 28. marca so prijeli 25 tovrstnih prijav v zvezi s cepljenjem s cepivom proizvajalca Pfizer-BioNTech, kar predstavlja 1,1-odstoten delež; v povezavi s cepljenjem s cepivom Moderne so prejeli eno prijavo, kar predstavlja 2-odstoten delež; in 10 prijav v zvezi s cepivom AstraZenece, kar znaša 0,9 odstotka.