Slovenija

Dan materinščine: Poznate najdaljšo slovensko besedo?

STA/N.J./S.R.
21. 2. 2014, 13.43
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

21. februar je pred 14 leti Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco razglasila za mednarodni dan materinščine. Izbrskali smo najdaljšo slovensko besedo. Jo poznate?

Arhiv Svet24

Za vse, ki ste že napeli možgančke in razmišljali, katera je najdaljša slovenska beseda, ki jo imamo zapisano v Slovarju slovenskega knjižnega jezika, naj vam izdamo, da je to beseda DIALEKTIČNOMATERIALISTIČEN, ki šteje 26 znakov. Seveda je lahko še daljša, če ji dodamo še katero izmed pripon ali predpon. Druga najdaljša beseda v SSKJ je s 24 črkami BURŽUAZNONACIONALISTIČEN. 

Za šalo naj vam za primerjavo povemo, da najdaljša nemška beseda šteje 49 črk, to pa je: Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitaenswitwe, kar pomeni "vdova kapitana v podjetju Parnik Donava".

Najdaljša beseda na svetu je sicer dolga kar 189.819 znakov, gre pa za kemijsko spojino.

Letos poudarek na znanosti

Letošnji mednarodni dan materinščine, ki ga je za 21. februar razglasila Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco, se bo osredotočil na lokalne jezike v znanosti. Varovanje materinščine je ključnega pomena za medsebojno razumevanje v svetu, pa je v poslanici zapisala generalna direktorica Unesca Irina Bokova"Razumevanje in govorjenje več kot enega jezika omogoča večje razumevanje bogastva kulturnih izmenjav po svetu. Priznavanje lokalnih jezikov omogoča večjemu številu ljudi, da so slišani in lahko aktivno sodelujejo v ustvarjanju skupne usode," meni Bokova.


Letošnja tema Lokalni jeziki za globalno državljanstvo: fokus na znanosti po njenih besedah predstavlja, kako jeziki zagotavljajo dostopnost, pretok in različnost znanj. V nasprotju s priljubljenim prepričanjem lahko lokalni jeziki prenašajo najsodobnejše znanje v matematiki, fiziki, tehnologiji in ostalih področjih. S prepoznavanjem pomena teh jezikov se poleg tega odpirajo vrata pogosto prezrtim tradicionalnim znanjem, ki bogatijo našo bazo znanj, je še zapisala generalna direktorica.

Ob tem opozarja, da zanemarjanje jezikov pomeni zanemarjanje pravice njihovih govorcev do znanja. V današnje svetu je v navadi, da posameznik govori vsaj tri jezike - lokalnega, večjega in mednarodnega; ta jezikovna in kulturna raznolikost pa bi lahko bila "naša največja priložnost za prihodnost: kreativnost, inovacije in vključenost. Ne smemo je zapraviti", še poudarja.

Že 14 let

Mednarodni dan materinščine obeležujemo že 14 let v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so pred 47 leti zahtevali enakopravnost za svoj jezik. Unesco je z dnevom želel opozoriti na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu. Po svetu danes govorijo okrog 6000 različnih jezikov. Od tega jih po oceni Unesca polovici grozi, da bodo izginili. V povprečju na vsake dva tedna izgine po en jezik.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij