Pestra ponudba

Če se odločimo za naravno zdravljenje – katero izbrati?

Tanja Plestenjak, naturopatska šola Saeka
16. 1. 2025, 10.00
Deli članek:

V Sloveniji v zadnjih letih vračanje k naravnim metodam zdravljena skokovito narašča, predvsem kot krepitev zdravja na naraven način.

AdobeStock
Poudarek naravnega zdravljenja je na preprečevanju bolezni in ohranjanju zdravja z zdravim načinom življenja.

Ko postane bolezen kronična, je seveda tudi zahodna medicina pravi naslov, a z naravnim zdravljenjem se krepimo in pomagamo telesu kot celoti.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji


Kot takrat, ko smo bili otroci in smo zboleli za gripo ali angino ter dobili antibiotike pri zdravniku. Pa vendar so nam mame tudi glede na težavo nudile naravno zdravljenje. Čaj z medom, inhaliranje, kamilični obkladki, česnove ali čebulne blazinice ... in s skupnimi močmi smo prej in lažje preboleli bolezen.
Tako kot pri nas so tudi v drugih kulturah skozi tisočletja opazovali naravo in človeka ter dognali, katera zel ali način krepi telo ob določenih težavah.
Tako so nastale v Indiji ajurveda, na kitajskem tradicionalna kitajska medicina in pri nas v Evropi naturopatija.

Ajurveda
»Ajurveda je veda o življenju, ki nas uči, kako živeti v harmoniji z naravo in svetom okoli nas.« (Dr. Robert E. Svoboda)
Ajurveda je starodavna indijska medicina, ki temelji na ravnotežju telesa.
Ključni koncepti ajurvede vključujejo:
•  Tri doše (vata, pitta, kapha): To so tri temeljne energijske sile, ki krojijo posameznikovo zdravje in osebnost. Vsaka oseba ima svojo edinstveno kombinacijo doš, ki določa njen fizični, čustveni in mentalni značaj.
•  Prehrana in zelišča: Ajurveda uporablja posebne prehranske smernice in zeliščna zdravila, da uravnoteži doše.
•  Panchakarma: To je detoksikacijski postopek, ki vključuje različne tehnike, kot so masaže, čiščenje telesa in uporaba zdravilnih olj.
•  Joga, meditacija in duhovno ravnovesje: Ajurveda poudarja pomembnost umskega in duhovnega zdravja v povezavi s fizičnim zdravjem.
Diagnoza je namenjena ugotavljanju, katere doše so v neravnovesju, zdravljenje pa je prilagojeno za ponovno vzpostavitev harmonije s prehrano, spremembami življenjskega sloga, zeliščnimi zdravili in drugimi tradicionalnimi praksami.

Tradicionalna kitajska medicina – TKM
»Najprej spremenite bolnikovo prehrano in življenjski slog ter šele nato, če to ne vpliva na ozdravitev, zdravite z zdravili in akupunkturo.« (Sun Simiao)
Tradicionalna kitajska medicina ima več tisočletij dolgo zgodovino in temelji na filozofiji, da zdravje izhaja iz ravnovesja med nasprotnimi in dopolnjujočimi se energijami, imenovanimi jin in jang. Ključni koncepti TKM vključujejo:
•  Qi (chi): To je življenjska energija, ki teče skozi telo. Prekinitev tega toka je povezana z boleznimi, zato je cilj zdravljenja obnavljanje ravnovesja qi.
•  Meridiani in akupunktura: TKM uporablja sisteme energetskih poti (meridianov) v telesu. Akupunktura je tehnika, pri kateri se z iglami stimulirajo določene točke na teh meridianih.
•  Zelišča: Kitajska zelišča so sestavljena v formule, ki uravnavajo energijske tokove v telesu.
•  Dietoterapija: TKM pripisuje velik pomen prehrani, pri čemer se osredotoča na uravnoteženje hrane, ki podpira energijo qi, ter na pravilno kombinacijo sestavin.
•  Feng shui in masaže, moksanje: TKM vključuje tudi tehnike, ki pomagajo uskladiti telesne in okoljske energije, da se doseže zdravje in harmonija.

Naturopatija
»Vse, kar potrebujemo za zdravje, nam podarja narava.« (Sebastian Kneipp)
Terapevt naturopatije se osredotoča na izboljšanje prehrane, življenjskega sloga, razstrupljanje telesa ter uporabo naravnih dodatkov za podporo zdravju. Cilj je vzpostaviti ravnovesje in podpreti telo pri njegovih naravnih procesih:
•  Prehrana: uravnotežena prehrana z naravnimi, lokalnimi, svežimi živili.
•  Zeliščna zdravila: matične tinkutre, čajne mešanice.
•  Tkivne soli: Po dr. Schüsslerju so skupina telesu lastnih mineralov, nepogrešljiva sestavina vsake celice in nujno potrebni za optimalno delovanje organizma. So podpora zdravju in učinkovita pomoč pri obvladovanju akutnih in kroničnih težav.
•  Bachove cvetne esence: Terapija vam bo pomagala obnoviti ter ohranjati dobro počutje in notranji mir. Terapijo je v 30 letih prejšnjega stoletja razvil britanski zdravnik in homeopat dr. Edward Bach.
•  Fizična aktivnost: aktivno gibanje, joga, telovadba, meditacija.
•  Masaže, moksanje, kopeli z njivsko preslico: pomoč pri zasluzenosti ali zakisanosti telesa.
•  Iridologija: Metoda, s katero na podlagi značilnosti šarenice in njenih sprememb ocenimo zdravstveno stanje osebe.
•  Aurikuloterapija: Tehnika, pri kateri na uhelj nalepimo temu namenjene semenke ali majhne kroglice iz zlata ali srebra z namenom stimulirati točke na uhlju. Teh je več kot 200. Uho namreč predstavlja mikrosistem telesa.
Naturopatija se naslanja na TKM in imata veliko skupnih točk. Upoštevanje pet tipov: jetrni (les), srčni (ogenj), ledvični (voda), vranični (zemlja) pljučni (kovina). Naturopat svetuje prehrano, ki se ne ujema samo s konstitucijskim tipom, ampak tudi s težavami, ki jih oseba ima.
Naturopatska dieta se osredotoča na uživanje hranilno bogate hrane, ki je minimalno predelana in čim bližje naravnemu stanju, kar vključuje raznoliko sadje, zelenjavo, polnozrnata žita in stročnice. Spodbuja zmanjšanje živalskih proizvodov, rafiniranih sladkorjev in nezdravih maščob, namesto tega spodbuja prehrano, ki podpira splošno vitalnost, energijo in dobro počutje. 

In čeprav imajo vse od naštetih tradicij svoje edinstvene pristope, so vse utemeljene na enakih načelih: zdravljenje izvira iz notranjega ravnovesja, upoštevanja naravnih zakonitosti in individualnega pristopa k zdravju ter z lokalno prehrano.

oa
Tanja Plestenjak