Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Življenjski slog
Čas branja 3 min.

S prehrano, gibanjem in preventivo do zdravjega črevesja


Tina Lucu/Revija Liza Maja
15. 4. 2025, 06.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Število obolelih za rakom črevesja počasi narašča, odkrije pa se ga lahko dokaj pozno, saj nič ne boli. Zato je še posebej pomembna ustrezna preventiva.

prebava
Profimedia
Vzrok za nastanek bolezni ni povsem pojasnjen, znano pa je, da je rak črevesa posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja.

Osnovna težava pri odkrivanju raka na črevesju je dejstvo, da se skoraj vedno razvije iz nenevarnih izrastlin na sluznici. Če te t. i. polipe odkrijejo dovolj zgodaj - na primer med koloskopijo - jih lahko v celoti odstranijo in s tem preprečijo pojav raka.

Preveč žolčne kisline lahko škodi

Čeprav še ni popolnoma pojasnjeno, zakaj se pri nekaterih ljudeh razvije rak na črevesju in pri drugih ne, so gotovo zelo znani rizični dejavniki. Sem spadajo kronična vnetna črevesna obolenja in tudi napačna prehrana z veliko mesa, maščobe in alkohola.

Znanstveniki domnevajo, da železo (na primer v zrezkih in hamburgerjih) okrepi tvorbo škodljivih dušikovih spojin v telesu. Če zaužijete še veliko maščobe, v debelo črevo preidejo tudi povečane količine žolčne kisline. Črevesne bakterije morajo predelati te kisline, pri tem pa nastanejo kancerogene snovi.

V laboratoriju pregledajo spremembe celic tako v krvi kot tudi v blatu

V neki mednarodni študiji so dokazali, da je tveganje za črevesnega raka pri ljudeh, ki uživajo veliko alkohola (več kot kozarec vina dnevno), za 60 odstotkov večje kot pri ljudeh, ki ga ne pijejo. Razlog: poleg alkohola celicam močno škodijo tudi produkti razgradnje, acetaldehidi.

910528_1713-profimedia-burger.jpg
Profimedia
Znanstveniki domnevajo, da železo (na primer v zrezkih in hamburgerjih) okrepi tvorbo škodljivih dušikovih spojin v telesu.

Dobra prebava je odlična preventiva

Pojav raka na črevesju lahko preprečite z zdravo prehrano. Pomaga tudi gibanje, ki naravno pospeši prebavo. Energični sprehodi, kolesarjenje ali plavanje - z vsako od teh športnih zvrsti se aktivira tudi presnova. Tako lahko preprečite tudi sladkorno bolezen.

Nasveti za zdravo črevesje

Raka na črevesju boste najbolje preprečili z zdravo in uravnoteženo prehrano.

Veliko sveže hrane

Sadje in zelenjava sta pravi zakladnici vitaminov. Ti ohranjajo vitalnost celic in ščitijo celo pred rakavimi obolenji.

Perutnina

Z mesom zaužijete neugodne maščobne kisline. Če se mu ne želite odpovedati, potem raje posegajte po belem mesu, na primer perutnini ali ribah.

Balastne snovi

Snovi v polnozrnatih žitih preprečujejo zaprtje in s tem predolg stik strupenih snovi s steno črevesja.

Zadostne količine tekočine

Zaradi tekočine vlaknine v črevesju nabreknejo, tako da se lahko potem brez težav transportirajo naprej.

pitje vode, kozarec vode
Profimedia
Pitje vode med obrokom ali po njem pomaga pri prebavi.

Gibanje

Naj bo hoja ali kolesarjenje - gibanje masira trebušne mišice in tako ohranja zdravo črevesje.

Nezdravljena sladkorna bolezen lahko povzroči rast tumorskih celic

Diabetiki tipa 2 spadajo v rizično skupino za črevesnega raka (trikrat večje tveganje kot denimo zdravo prebivalstvo). Pri diabetikih namreč trebušna slinavka izloča preveč inzulina, tako da prihaja do nenehnih povišanj koncentracij v krvi. Inzulin pospeši rast in razmnoževanje celic - tudi tumorskih. Za diabetike je zato priporočljivo, da pred inzulinsko terapijo opravijo še pregled črevesja.

Preberite tudi:

Koloskopija - najbolj varna metoda zgodnje prepoznave

Koloskopija je najpreciznejša preiskava za odkrivanje črevesnega raka in tudi njegovih predstopenj. Po dopolnjenem 50. letu se priporoča kar vsakoletni pregled. Pri pregledu blata lahko odkrijejo sumljive sledi krvi, ki lahko kaže na obstoj polipov v črevesju.

Pri opozorilnih znakih raka na črevesju (nenadna ali dalj časa trajajoča zaprtja ali driska, dolgotrajna bledica kože, izguba telesne teže ali povečane količine sluzi v blatu) naj vam vaš osebni zdravnik napiše napotnico za koloskopijo.

tek, tekačica
Profimedia
Naj bo hoja ali kolesarjenje - gibanje masira trebušne mišice in tako ohranja zdravo črevesje.

Kaj narediti, če je bolezen v družini?

Rak črevesja je na žalost tudi deden. Če so pri katerem od družinskih članov našli črevesne polipe ali pa celo rakave tvorbe, so tudi drugi krvni sorodniki podvrženi povečanemu tveganju. Posebno v takšnih primerih je odločilna zgodnja prepoznava.

Če so vaši starši, stari starši ali bratje in sestre zboleli za rakom črevesja pri denimo 45 letih, morate vi opraviti temeljito preiskavo deset let prej - se pravi pri 35.

Hiter test: kako visoko je moje tveganje za raka na črevesju?

Na vsako vprašanje odgovorite z da ali ne:

1. Moji neposredni sorodniki so imeli raka na črevesju ali druge vrste raka notranjih organov (želodec, maternica, jajčniki, sečnik ali ledvice).

2. V moji družini so se pri sorodnikih, mlajših od 40 let, pojavili črevesni polipi.

3. Redno pijem alkohol.

4. Malo se gibljem in imam rahlo povišano telesno težo.

5. Rad/a jem meso, a malo sadja, zelenjave in polnozrnatih izdelkov.

Rezultat:

Če ste obkrožili eno od prvih dveh ali pa obe trditvi, je pri vas povečana verjetnost za pojav bolezni zaradi genetskih predispozicij. Z osebnim zdravnikom se pogovorite o intenzivnih preventivnih ukrepih in rednih pregledih. Če ste obkrožili trditve pod 3, 4 in 5, morate poskrbeti za bolj zdrav življenjski slog in prehrano.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.