Zbrali kar 720 kg odpadkov, cilji Jurjevanja le delno doseženi

Festival Jurjevanje v Beli krajini je letos sledil Zero Waste smernicam, z željo, da postane prva slovenska prireditev z manj odpadki.
RIC Bela krajina je v sodelovanju in s podporo društva Ekologov brez meja, z javnim podjetjem Komunalo Črnomelj in Občino Črnomelj uvedel organizirane javne prevoze, električna vozila za organizacijsko ekipo, obveščal je javnost o ukrepih in spodbujal k sodelovanju ter k uporabi mobilnih naprav za informiranje o prireditvi. Kot še dodajajo organizatorji, so zmanjšal količino tiskovin, plastificirali tiskovine za večkratno uporabo, uporabili princip ponovne uporabe pri ustvarjalnih delavnicah, uvedli so prodajo večnamenskih vrečk in bidonov ter uporabo pribora, kozarcev za večkratno uporabo in ponudbo hrane lokalnega izvora.

Na prizorišču festivala so bili nameščeni 4 pitniki in 1 razvodna baterija s pipami in koritom v zaodrju za nastopajoče. Po končani prireditvi 2 pitnika ostajata v starem mestnem jedru Črnomlja za potrebe občanov.
Na prizorišču festivala je bilo nameščenih 7 »mini eko otokov« s po štirimi 120 l posodami. Ločeno se je zbiralo preostanek komunalnih odpadkov, odpadno embalažo, papir in steklo. Ponudnikom gostinskih storitev so bile razdeljene vreče za biološke odpadke. Nameščeni so bili tudi 3 eko otoki s 1100 l kontejnerji, v katere so prostovoljci ter ponudniki gostinskih storitev praznili vsebino iz 120 l posod.
Brez naziva, ki so si ga želeli
Skupna masa vseh zbranih odpadkov je bila 720 kg. V primerjavi s predhodnim letom je bila skupna količina odpadkov zmanjšana za 35%! Drugi del cilja (vsaj 90% odpadkov ločenih po frakcijah) žal ni bil dosežen, zato festival Jurjevanje ni prejelo naziva "prva slovenska prireditev brez odpadkov", za katerega se je potegoval. Ločeno je bilo zbranih namreč le 65% odpadkov, kar pa je, kot poudarjajo organizatorji, glede na predhodna leta odličen rezultat.
Najslabše ločeni biološki odpadki
V uporabi so sicer bili tudi bio razgradljivi krožniki in pribor, a je vseeno bilo med biološkimi odpadki veliko odpadne plastične embalaže in papirja, kar ponovno kaže na nedoslednost nekaterih ponudnikov gostinskih storitev.

Kot še izpostavljajo na RIC-u, se zavedajo, da vedno ostajajo priložnosti za izboljšave, ki so realno dosegljive, zato bodo prihodnje leto s projektom nadaljevali.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
