Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Za deset let pridobili dovoljenje za Globoko


L. M.
24. 6. 2013, 11.45
Posodobljeno
03. 07. 2013 · 09:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_globoko.jpg
J. A., arhiv DL
Deponija Globoko. (Foto: J. A., arhiv DL)

##IMAGE-3367530##

Komunala Trebnje z zadovoljstvom obvešča uporabnike storitev ravnanja s komunalnimi odpadki na območju občin Trebnje, Mokronog-Trebelno, Mirna in Šentrupert, da na odlagališču nenevarnih odpadkov Globoko v skladu s pravnomočnim okoljevarstvenim dovoljenjem od 20. junija ponovno odlagajo odpadke.

Odlagališču je leta 2009 zaradi spremenjene zakonodaje na področju odlaganja odpadkov in odlagališč poteklo okoljevarstveno dovoljenje. Januarja leta 2012 je bila s strani Inšpektorata RS za okolje izdana odločba, na podlagi katere so morali 13.04.2012 prenehati z odlaganjem odpadkov. Zavedali so se, da je potrebno odločbe in zakonodajo spoštovati, hkrati pa je potrebno storiti vse, da se odlagališče in potencial tega prostora ohrani. »Zavedamo se, da bi zaprtje odlagališča za naše uporabnike pomenilo bistveno povečanje stroškov storitev ravnanja s komunalnimi odpadki. Poleg večine že obstoječih stroškov, bi morali pokriti še stroške zapiranja odlagališča, ki so bili v skladu z Uredbo o odlaganju odpadkov na odlagališčih ocenjeni na cca 1,8 milijona evrov ter seveda stroške prevoza, obdelave in odlaganja na nekem drugem odlagališču. Dogovorili smo se, da bo Komunala Trebnje d.o.o. vodila aktivnosti za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja, ki bodo usklajene z vsemi občinami lastnicami. Skupaj z Ministrstvom za kmetijstvo in okolje ter Agencijo RS za okolje smo nemudoma pričeli iskati pot do pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja. Tako občine kot javno podjetje smo vsak po svojih močeh storili vse, da bi čimprej dosegli skupni cilj v dobro uporabnikov storitev ravnanja s komunalnimi odpadki. Izvedli smo tudi številne investicije, ki so zadostile ključnemu pogoju, da odlagališče s svojo pripadajočo infrastrukturo ustreza vsem sedaj veljavnim standardom,« pravijo v sporočilu za javnost.

Dobrih 96 ton odpadkov

Okoljevarstveno dovoljenje jim je uspelo pridobiti za deset let z možnostjo podaljšanja. Dovoljenje je izdano za količino 96.440 ton odpadkov oziroma za celotne kapacitete prve faze odlagališča nenevarnih odpadkov Globoko, za katero je bilo pridobljeno gradbeno dovoljenje leta 1996.

Ob upoštevanju dejstev, da bo možno odlagati le ustrezno obdelane odpadke ter da bi sami težko financirali napravo za obdelavo odpadkov, bo potrebno obdelavo dolgoročno zagotavljati z zunanjim partnerjem. Hkrati bodo odlagati še dodatne količine, ki bodo omogočale pokrivanje stroškov obdelave in drugih stroškov povezanih z zagotavljanjem ustrezne infrastrukture odlagališča.

»Izdajo okoljevarstvenega dovoljenja štejemo tudi kot dokaz, da je spoštovanje pravil, držanje dogovorov ter pošteno delo še vedno ključ do uspeha. Uporabnikom nam je uspelo dolgoročno zagotoviti cenovno sprejemljiv koncept ravnanja s komunalnimi odpadki. Za zagotovitev dolgoročnega obratovanja odlagališča Globoko bo potrebno zagotoviti vsaj še ustrezno čiščenje izcednih vod ter izgradnjo odlagalnega polja 2. in 3. etape 1. faze. Ocenjujemo, da se bodo vse predvidene investicije financirale deloma iz naslova okoljskih dajatev za ravnanje z odpadki, deloma s prihodki in naslova odlaganja obdelanih odpadkov iz drugih občin. Ob tem bomo iskali tudi možnosti za zagotovitev dodatnih dejavnosti v okviru zbirnega centra, kot je na primer kompostiranje odpadkov, za kar bomo iskali tudi zunanje vlagatelje.

Odvoz drugam bi pomenil večje stroške

Odvoz odpadkov ter obdelava in odlaganje na drugem odlagališču bi pomenil zelo veliko podražitev storitve ravnanja s komunalnimi odpadki. Prepričani smo, da je le v okviru opisanega koncepta možno ohranjati stroške ravnanja s komunalnimi odpadki na obstoječi ravni, povečane zgolj za višino finančnega jamstva in stroške amortizacije infrastrukture, kar lahko predstavlja okoli 30 odstotkov,« zagotavljajo Stanko Tomšič, direktor Komunale Trebnje d.o.o., trebanjski župan Alojzij Kastelic, Anton Maver, župan Občine Mokronog-Trebelno, Dušan Skerbiš, župan Občine Mirna in šentruperški župan Rupert Gole. Našteti se zahvaljujejo vsem, ki so pripomogli k pridobitvi okoljevarstvenega dovoljenja, še posebej pristojnim na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje ter na Agenciji RS za okolje.

Od vseh uporabnikov pričakujejo, da bodo dosledno ločevali odpadke v skladu z zahtevami tako državne kot občinske zakonodaje, to je tisto, kar lahko vsak posameznik pripomore tako k zagotavljanju čim nižje cene storitve kot tudi k lepšemu okolju.

Nazadnje se želimo skupaj zahvaliti vsem, ki so pripomogli k pridobitvi okoljevarstvenega dovoljenja, še posebej pristojnim na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje ter na Agenciji RS za okolje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.