Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V objemu dobrega počutja


Barbara Furman
30. 11. 2022, 07.09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

»Na domačiji Hernavs Herbalija naša družina uresničuje svoje poslanstvo, saj s hvaležnostjo ohranja, neguje in razvija več kot 120 let staro posestvo nad Virštanjem, ki ponuja svojevrstne objeme dobrega počutja in ga obiskovalci, med katerimi prevladujejo tujci, vedno zapuščajo z navdušujočimi vtisi,« poudarja Barbara Hernavs, sicer profesorica na Gimnaziji Celje – Center, ki jo že od nekdaj zanimajo subtilne energije in blagodejni vidiki življenja.

1669720219_hernavs_barbara_003.jpg
Arhiv NTRC

Domačija Hernavs Herbalija na vrhu Virštanja na Kozjanskem se ponaša z več kot 120-letno tradicijo in njeno blagodejno pristnost lahko po zaslugi družine Hernavs obiskovalci doživljajo še danes. »Naša prababica Amalija po moževi strani je bila klena kozjanska ženska, srčna in delavna. Skrbela je za celotno posestvo in osem otrok, a je kljub temu našla čas tudi za branje in ukvarjanje z zelišči. Zeliščarstvo je bilo njena velika strast,« pripoveduje profesorica geografije in pedagogike Barbara Hernavs in dodaja, da jebila Amalijapopričevanju moževega očeta tudi babica, saj je pomagala pri rojstvih otrok in njihovi negi. Takrat so ženske rojevale doma in je bilo znanje o zeliščarstvu nadvse dobrodošlo, saj so si ljudje z zdravilnimi rastlinami blažili številne tegobe.

Domačija skozi čas

Med prvo in drugo svetovno vojno je bila domačija Hernavs samooskrbna kmetija, napredna za takratni čas. Kakovostno vino in žganje so Hernavsovi prodajali v nekatere gostilne v Celju in marsikdo je prišel k njim po živila za ozimnico. »Po drugi svetovni vojni so se otroci odselili od doma in šli s trebuhom za kruhom, vsak na svoj konec Slovenije, kjer so si našli službo in si ustvarili družino. Prababica Amalija je ostala sama, po svojih močeh in ob občasni pomoči otrok je vzdrževala kmetijo. Ko je zbolela, se je odselila k enemu od otrok v Ljubljano. A v velikem mestu ni imela stika z naravo, pogrešala je delo na zemlji, kmalu zatem je umrla,« pojasni Barbara.

Kozjansko kmetijo Hernavs je pred desetletji prizadel potres, ki je vse stavbe na posestvu tako poškodoval, da jih ni bilo več mogoče prenoviti. »Možev oče se je takrat odločil, da bo srčiko domačije ohranil, zgradil je nove stavbe in tam z družino preživljal svoj prosti čas. Ko sta moževa starša zbolela, sva midva prevzela skrb za domačijo. Tako sva na njej začela uresničevati novo, svežo zgodbo, ki je povezana s tradicijo in spoštovanjem do vsega, kar so ustvarjali naši predniki.«

Pristno in butično

Pred dvanajstimi leti sta zakonca Hernavs dobila domačijo v dar. »Takoj sva začela razmišljati, kako negovati in obogatiti njeno plemenito tradicijo, da bomo na njej radi živeli. »Stavbe sva obnovila in jih prilagodila našemu življenjskemu slogu in okusu. Med obnovitvenimi deli so se nama porajale nove zamisli o tem, kaj bi ta kmetija še lahko ponudila tako naši družini kot našim gostom. Tako sva gospodarsko poslopje prenovila v butično nastanitev za dve osebi. Naši gosti so deležni objema čudovite narave, miru in dobrega počutja, kar podarja edinstvena pokrajina na Kozjanskem. V tem okolju lahko dihajo sladkobo zraka, gledajo zvezdnato nebo, poslušajo ptičje petje in uživajo v barvnih odtenkih narave v vseh letnih časih. Zdaj gradimo dodaten nastanitveni objekt, prav tako za dve osebi, v katerem bomo nadaljevali svojo zgodbo, ki korenini v butičnosti, avtohtonosti in pristnosti. Vsakega gosta smo zelo veseli,« poudarja.

Blagodejnost

Poslanstvo Herbalije je povezano tudi z zeliščarstvom, ki se mu Barbara posveča srčno in predano, mož, hči, ki študira stomatologijo, in sin, bodoči veterinar, pa ji vedno radi priskočijo na pomoč. »Dodaten par rok je vedno dobrodošel pri najrazličnejši opravilih, predvsem pri pripravi zeliščnih pripravkov in izdelkov, ki so primerni tudi za darila.« Da so njihovi izdelki kakovostni, dokazuje zeliščni liker Herbalija, ki je leta 2020 na Dobrotah slovenskih kmetij prejel zlato priznanje.

Gosti Herbalije lahko uživajo v zeliščno-terapevtskem vrtu, ki je namenjen počitku in sprostitvi. Na suhi Kneippovi poti se lahko povežejo z energijo zemlje, ognja, zraka in vode, svoj energijski pretok poživijo v Kneippovem bazenu ter se prepustijo blagodejni zvočni terapiji. »Že od nekdaj me zanimajo energije, pritegne me vse, kar ima drugačno vibracijo, zato se izobražujem na področju manualnih tehnik in terapij. Opravila sem nacionalno kvalifikacijo za maserko, tovrstno znanje uporabljam v masažnoterapevtskem kotičku Herbalija, ki smo ga uredili v pritličju naše stanovanjske hiše v Celju. Klasično masažo dopolnjujem z zvokom, Bownovno terapijo, Barsi, Tesla metamorfozami. Masažo prilagodim željam in potrebam stranke, da je zanjo čim bolj učinkovita in podporna.«

Amalija

Ko je med epidemijo covida-19 življenje zastalo, so Hernavsovi svoj čas posvetili obnovi zeliščnega vrta na domačiji. »Zdaj je večji in lepši, na njem je več kot 25 visokih gred z zelišči in s povrtnino. Tako se lahko naši gosti zjutraj sprehodijo po vrtu, si naberejo svežo zelenjavo in zelišča ter sami pripravijo zajtrk, morda malico ali kosilo.«

Letos so obnovili in razširili apartma Herbalija, v katerem imajo zdaj gosti na voljo veliko zunanjo teraso in samostojen spalni prostor s pogledom na kozjansko pokrajino. »Očarljiv pogled na prostrane kozjanske griče tako gosta zjutraj prijazno povabi v nov dan,« dodaja Barbara, ki je ponosna tudi na novozgrajeno apartmajsko hišo Amalija. Po kakovosti bivanja je visoko kategorizirana. Poimenovali so jo v čast prababici Amaliji. Prve goste naj bi nova apartmajska hiša sprejela še pred koncem letošnjega leta.

Poletna sozvočja

Marsikaj so na Herbaliji že postorili, a porajajo se novi načrti. Naslednje leto bodo na posestvu uredili energetsko pot, s katero bodo povezali številne energetske točke, ki blagodejno vplivajo na zdravje in dobro počutje. S tem potrjujejo slogan Herbalije – v objemu dobrega počutja. In ker k dobremu počutju pripomore tudi glasba, se je porodila zamisel za Poletna sozvočja. Julija so obiskovalcem v zeliščnem vrtu pripravili zvočno terapijo in predstavili blagodejne vplive zvoka na človeka. Avgusta so gostili sopranistko, letošnja nagrajenko Prešernovega sklada, Andrejo Zakonjšek Krt. S oprogom sta pripravila nepozabno glasbeno doživetje. Ker sta oba dogodka navdušila obiskovalce, bodo s Poletnim sozvočjem obiskovalce razvajali tudi naslednje poletje.

Reportažo si v celoti preberite v tiskani izdaji Novega tednika, ki je izšla 24. novembra

Foto: Sherpa


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.