Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Novem mestu o zdravljenju odvisnosti


lokalno
11. 12. 2008, 00.00
Posodobljeno
15:46
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kocevar_toni.jpg
Toni Kočevar

##IMAGE-2219354##

Lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti Novo mesto je s popoldanskimi delavnicami v novomeškem dijaškem domu sklenila današnji posvet Kako se boriti z odvisnostjo od drog. Na posvetu so predstavili možnosti vzpona v življenje za vse, ki padejo v začarani krog zasvojenosti, je povedal predsednik lokalne akcijske skupine Toni Kočevar.

Po njegovih besedah je bil posvet namenjen strokovni, širši in lokalni javnosti, predstavili pa so visokopražne programe zdravljenja odvisnosti od prepovedanih drog, ki trenutno potekajo v Sloveniji, Projekt Človek, Društvo za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem Slovenije Up ter Referat za odvisnike in njihove svojce Zavod Pelikan - Karitas.

V okviru posveta so udeležencem omogočili vpogled v vsebino in potek po njegovem mnenju slovenskih pomembnejših programov zdravljenja odvisnosti od psihoaktivnih substanc. Udeleženci so imeli možnost spoznati predstavljene programe in možnosti, ki jih ponujajo za uspešno obvladovanje odvisnosti od prepovedanih drog in njihovih posledic, je še dejal Kočevar.

Posveta se je udeležil tudi predstavnik ministrstva za zdravje Jože Hren, ki je delovanje lokalnih akcijskih skupin in njihovo povezovanje označil za pomembno. Po njegovem mnenju je pobuda usmerjanja dela teh skupin s strani bivšega urada za droge nekoliko zamrla, saj na ministrstvu po ukinitvi omenjenega urada za področje drog skrbita le dva človeka, ki med osnovnimi nalogami nimata več povezovanja in zagotavljanja podpore lokalnim akcijskim skupinam, naloga pa je bila prenesena na koprski regionalni zavod za zdravstveno varstvo.

Kot je nadaljeval, je ministrstvo za zdravje v zadnjem desetletju pripravilo vse temeljne zakone na področju drog, alkohola in tobaka. Z ukrepi in predpisi želijo na sistemski ravni prispevati k zmanjševanju njihove porabe in k zmanjševanju težav, ki jih povzroča njihovo uživanje, druga naloga pa je leta 2004 sprejeta nacionalna strategija, ki se izteče prihodnje leto.

Z njo so skušali celovito zajeti vse pristope, ukrepe in zamisli na področju prepovedanih drog, zaradi korenite reorganizacije urada za droge, ki je povzročila osip zaposlenih, pa je zmanjkalo pripravljenosti in časa za njihovo uresničitev, vendar na ministrstvu že pripravljajo osnutke za pripravo nove strategije, pri kateri računajo na najširše sodelovanje, je še povedal Hren.

Enako kot Hren in pred njim Kočevar je pomen povezovanja različnih društev, skupin in ustanov poudarila predsednica Zveze društev na področju drog v Sloveniji Vilma Kersnik. Kot je dejala, delujejo njihova društva, nevladne organizacije in posamezniki požrtvovalno in s skromnimi sredstvi, pokrivajo pa najosnovnejša do visoko strokovnih del, ki bi morala biti drugačno finančno pokrita.

Poudarila je strokovno in po njenih besedah nelahko delo z ljudmi, za katero potrebujejo kadre in denar, med nalogami zveze društev pa je podčrtala mreženje, povezovanje in sodelovanje, saj si na vseh področjih prizadevajo, da ne bi delovali kot zveza, namenjena sama sebi. Sodelovati želijo pri vseh odločitvah v zvezi z drogami, zasvojenostjo, preventivo, zmanjševanjem škode, zdravljenjem odvisnosti in rehabilitacije z vnovičnim vključevanjem v družbo, je povzela Kersnikova.

V sklopu predstavitve visokopražnih programov je psihologinja Suzana Puntar predstavila društvo Projekt Človek, psihologinja Nataša Drnovšček-Hafner je spregovorila o društvu Up in skupnosti Dianova, socialna delavka Helena Potočnik pa je orisala delo Zavoda Pelikan Karitas oziroma Skupnosti Srečanje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.