Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
KDAJ PO POMOČ?
Čas branja 1 min.

Preženite slabo voljo, potrtost in strahove


T.D.
22. 9. 2018, 09.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pri hujši in daljši potrtosti nujno čim prej poiščite zdravnika! Za začetek pa vam ponujamo nekaj nasvetov in možnosti, ki bodo pripomogli k izboljšanju razpoloženja.

žalost.jpg
Dreamstime
Vas tare življenje?

RJAVI RIŽ

Z nizkim glikemičnim indeksom postopoma sprošča glukozo v kri in s tem preprečuje nihanje razpoloženja. Rjavi riž ima poleg folne kisline tudi veliko mineralov in vitaminov.

POSLADKAJTE SE!

Pomanjkanje sladkorja v možganih je tudi eden izmed dejavnikov razdražljivosti, nerazpoloženja, jeze in celo depresije.

OMEGA 3

Mnoge študije dokazujejo koristnost uživanja maščobnih kislin omega 3 za normalno delovanje možganov. Največ jih je v orehih, lososu, tunini in lanenih semenih.

Prvi in najpomembnejši korak do boljšega počutja je pravilna prehrana. Za nastajanje serotonina, hormona, ki blaži depresijo, je ključna hrana, ki vsebuje triptofan. Največ ga je v skuti, mleku, ribjem in puranjem mesu, bananah, orehih, datljih in arašidih. Drugi hormon sreče, noradrenalin, potrebujemo za zagon, voljo na začetku dneva. Fenilalanin, ki spodbuja njegovo nastajanje, najdemo v sezamu, jajcih, pšenični moki, govejih jetrih, mleku, rižu, ovsu, grahu, špinači, koruzi in krompirju. Dopamin, ki spodbuja živahnost, domišljijo, dobro voljo in bistri misli, pa spodbuja tirozin v koruzni moki, mandeljnih, jajcih, mleku, rižu, rži, sezamovem semenu, svinjini, sojini moki, grahu, špinači, bananah, fižolu, arašidih in bučnih semenih.

VITAMINI B

Vsem trem zgoraj omenjenim hormonom sreče je skupno, da potrebujejo nekatere vitamine skupine B in minerale kot aktivatorje procesa – vitamin B6, folno kislino, B 12 in B3 ter selen, magnezij, baker in cink. Uživajmo pekočo papriko, česen, čebulo, med, lupinarje, mastne ribe, mleko, mlečne izdelke, perutnino, banane, grah, krompir … Nihanje krvnega sladkorja sproži spreminjanje razpoloženja. Sladka hrana in nezdravi ogljikovi hidrati hitro dvignejo glukozo v krvi, a so posledice razdražljivost, menjava razpoloženja in tesnobnost. Zato se raje odrecite alkoholu, kofeinu in sladki hrani, nadomestite jih s kakovostnimi beljakovinami, ki uravnajo nezadržno potrebo po sladkem.

PREKINITE DOMINO UČINEK NEGATIVNIH MISLI

Opredelite, ali vas položaj resnično ogroža ali se nesmiselno obremenjujete z njim. Ubesedite težavo, opredelite njeno bistvo in določite najhujši scenarij. Naštejte vse rešitve, ki se jih spomnite, in jih razdelite v smiselne korake. Poiščite drugo mnenje, od nekoga, ki mu zaupate. Uporabite smiselne možnosti za izboljšanje in se spoprimite s težavo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.