Kako poskrbeti za zdravje pljuč
Velikokrat ne pomislimo na pomembno vlogo, ki jo imajo pljuča v našem življenju, in kako pomembna so za naše zdravje.

Dihanje nam omogoča, da vsako celico v telesu nahranimo s kisikom. Brez zadostne količine kisika postanemo dovzetnejši za zdravstvene težave, vključno z boleznimi dihal, kamor spada tudi novi koronavirus. Pljuča so, tako kot večina delov našega telesa, čez dan in v času počitka aktivna le s polovico svoje celotne kapacitete, zato so zanje prav tako pomembni gibanje in dodatne aktivnosti.
Ker nam običajne vsakodnevne dejavnosti ne zagotavljajo, da bi pljuča delovala s polno zmogljivostjo, jih moramo občasno izzvati in jim predstaviti zahtevnejše delo. S tem jih ne le aktiviramo, ampak jim pomagamo, da se očistijo nesnage, ki jo vdihujejo iz okolja, prahu in cigaretnega dima.
Preden se lotimo vaj za izboljšanje stanja pljuč, si najprej poglejmo, ali so naša pljuča zdrava in kateri so prvi koraki na poti k zdravim organom.

Najpogostejši znaki, ki kažejo na težave, povezane s pljuči, so:
- težave z dihanjem,
- občutek kratke sape,
- občutek, da ne morate dobiti dovolj zraka,
- trdovraten kašelj,
- izkašljevanje krvi ali sluzi,
- bolečina ali neprijeten občutek med dihanjem.

Navade, ki nam lahko izboljšajo zdravje pljuč in nam zagotovijo, da bodo delovala najbolj optimalno, tudi ko dosežemo višjo starost:
- Prenehajte kaditi.
- Izvajajte dihalne vaje.
- Izogibajte se onesnaženemu zraku.
- Poskušajte preprečiti prenos okužb virusov tako, da skrbite za dobro higieno rok.
- Dihajte globoko.

Kako si očistiti pljuča
Čiščenje pljuč lahko koristi prav vsem, najbolj pa seveda tistim, ki obremenjujejo svoja pljuča s kajenjem, ki so pogosto izpostavljeni onesnaženemu zraku in ki trpijo za kroničnimi obolenji dihal. S posebnimi tehnikami lahko poskrbite, da se pljuča očistijo sluzi in dražilnih delčkov, nekatere pa lahko tudi odprejo dihalne poti, izboljšajo kapaciteto pljuč in zmanjšajo morebitna vnetja, kar vse pomaga zmanjšati učinke onesnaženosti in cigaretnega dima. Tukaj najdete nekatere tehnike in spremembe v načinu življenja, ki vam lahko omogočijo boljše delovanje pljuč:
1. Terapija s paro
Terapija s paro je, kot že samo ime pove, vdihavanje vodne pare. S tem si odpremo dihalne poti in iz pljuč odvedemo sluz. Pri hladnem ali suhem zraku se naši simptomi še poslabšajo, vdihavanje pare pa doda toploto in vlago, kar lahko izboljša dihanje in takoj izboljša stanje.
Navodila: V večji posodi zavrite vodo. Odstavite jo in v vodo pomočite čaj, ki učinkuje protivnetno (žajbelj, kamilica), ali pa dodajte eterična olja in nakapljajte 3–4 kapljice v vodo. Vzemite brisačo, posodo položite na mizo, se usedite na stol, glavo postavite nad paro in jo pokrijte z brisačo. Paro vdihujte vsaj 10 minut. Če je prevroča, pustite nekaj minut, da se voda rahlo ohladi, ali pa vmes odstranite brisačo in paro malo razkadite.

2. Nadziran kašelj
Kašelj je naraven način, s katerim se telo znebi strupov, ki so ujeti v sluzi. Nadzorovani kašelj sprosti odvečno sluz iz pljuč in se je znebi.
Navodila: Usedite se na stol, sprostite ramena in pazite, da sta obe stopali položeni na tla. Roke položite na trebuh in počasi vdihnite skozi nos. Nato počasi izdihujte, ob tem pa se nagibajte naprej in potiskajte roke proti trebuhu. Z rahlo odprtimi usti med izdihovanjem zakašljajte dvakrat ali trikrat. Ponovno počasi vdihnite skozi nos. Počijte za trenutek in vajo po potrebi ponovite.
3. Iz pljuč odstranite sluz
Sluz lahko iz pljuč odstranimo tako, da vaje izvajamo v različnih položajih in s pomočjo gravitacijske sile odstranimo sluz. Ta vaja pomaga izboljšati dihanje ter preprečuje in zdravi vnetje pljuč.
Navodila:
Položaj: leže na hrbtu. Ulezite se na tla ali posteljo. Pod boke si položite blazino in s tem zagotovite, da so prsi nižje od bokov. Počasi vdihnite skozi nos in izdihnite skozi usta, pri tem pa naj vsak izdih traja dvakrat dlje kot izdih. To počnite nekaj minut.
Položaj: leže na strani. Ulezite se na eno stran in glavo položite na svojo roko ali blazino, z drugo blazino pa si podprite boke in ponovite dihanje, kot je opisano za položaj leže na hrbtu. Nato ponovite še na drugi strani.
Položaj: leže na trebuhu. Na tla položite več blazin, na katere se nato ulezite s trebuhom navzdol. Pri tem pazite, da so boki nad višino prsi. Pod glavo si položite roke in vadite dihanje, opisano pri položaju leže na hrbtu.

4. Štetje med dihanjem
Kapaciteto pljuč lahko povečate tudi tako, da podaljšate dolžino vdihov in izdihov.
Navodila: Dihajte normalno in štejte, koliko časa traja vaš naravni dih. Če ste med vdihom prešteli do pet, mora toliko časa trajati tudi izdih. Ko ste odkrili dolžino naravnega diha, vdih in izdih podaljšajte za eno enoto. Dolžino podaljšujte toliko časa, da vam je še udobno. Proces mora biti postopen in preprost, nikakor se ne smete naprezati ali se počutiti neudobno.

Kaj uživati za zdrava pljuča
Hrana
Antioksidanti: Strokovnjaki so prepričani, da antioksidanti ACE (vitamini A, C in E) zelo dobrodejno delujejo na pljuča. Številne raziskave v to skupino umeščajo tudi vitamin D. Omenjene vitamine vsebujejo zlasti borovnice, fižol, busnice, artičoke, robide, slive, maline, jagode, rdeča jabolka in češnje.
Živila, ki učinkujejo protivnetno – kurkuma, zelena solata, češnje, borovnice, olive, orehi, fižol in leča – lahko pomagajo pri lažjem dihanju, saj zmanjšujejo vnetja in blažijo simptome.
Pijača
Zeleni čaj: vsebuje veliko antioksidantov, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje v pljučih, ščitil naj bi celo pljuča kadilcev pred škodljivimi učinki dima. Nedavna raziskava v Koreji je pokazala, da pljuča tistih ljudi, ki na dan spijejo vsaj dve skodelici zelenega čaja, delujejo bolje.
Voda: za pljuča je zelo pomembna dobra hidracija! Pitje vode in drugih tekočin ves dan pomaga, da plast sluzi v pljučih ostaja tanka, kar pomeni, da pljuča tudi bolje delujejo.
Druge aktivnosti
Smeh: učinkuje kot odlična vadba za trebušne mišice in povečanje kapacitete pljuč. Prav tako vam smeh očisti pljuča, saj star zrak, ki se nabere v pljučih, izpodrine svež, ki nato lažje prodre v več predelov pljuč.
Telesna vadna: redna zmerna aktivnost telesa je odlična za zdravje pljuč. S tem, ko povečamo svojo dnevno aktivnost, postorimo tri stvari hkrati: izboljšamo zdravje pljuč in zdravje srca ter postanemo boljše volje. Za to je treba 20 minut stalnega, zmernega gibanja na dan, k čemur spadata hitra hoja ali vožnja s kolesom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se